Uzun Süredir Kayıp Olan Dağ Geçidinde, Nadir Eşyaların Yer Aldığı Viking ‘Hazinesi’ Ortaya Çıktı

0
1750
Lendbreen'da bulunan ve farklı dokumalı kumaş parçalarından yapılmış eldiven. Radyokarbon yöntemiyle dokuzuncu yüzyıla ait olduğu bulunmuş. Antiquity Publications Ltd/Photo: Johan Wildhagen, Palookaville

Arkeologlar, geçenlerde Viking Dönemi’ne ait nesnelerin yer aldığı ve nadir görülen bir hazineyi belgeledi. İçinde tasma giyen bir köpeğin kalıntılarının da yer aldığı define, uzun zamandır unutulmuş olan bir dağ geçidinde bulunmuş.

İklim değişikliği Norveç’in buzullarını eritirken, yüzlerce veya binlerce yıldır gizli kalmış tarihsel kalıntılar da nihayet gün yüzüne çıkıyor. Lendbreen buzulunun yüksek bölgelerindeki bir geçitte meydana gelen erime; Viking Çağı’na, Roma Demir Çağı’na ve hatta Bronz Çağı’na kadar uzanan binlerce eşyayı ortaya çıkarıyor.

Kayda değer ölçüde iyi korunmuş bu eşyalar, dolambaçlı yola dağılmış halde bulunmuş. Eşyalar arasında kıyafet ve ayakkabılar, çeşitli aletler ve binicilik gereçleri ile hayvan kemikleri ve gübreler bulunuyor. Günlük hayata dair ipuçları sunan bulgular, bu bölgede dağ yolculuğunun önemine ve taşıdığı zorluklara işaret ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here