Venüs’ün Çekirdek Boyutu İlk Defa Ölçüldü

0
29
NASA'nın Mariner 10 uzay aracından çekilen ve yeni işlenen Venüs görüntüsü. Fotoğraf: NASA/JPL-Caltech

Geçen hafta Nature Astronomy bülteninde yayımlanan bir araştırmaya göre Venüs, Dünya’nın çekirdeğiyle hemen hemen aynı boyutta olan yaklaşık 7000 kilometre çapında bir çekirdeğe sahip. Gözleme dayalı bu tahmin ile birlikte, Venüs gezegeninin çekirdeği ilk defa ölçülmüş oluyor.

Venüs üzerinde çalışma yapmak hiç kolay değil. Gezegen, yüzeyini gizleyen kalın bir atmosfere sahip. Hal böyle olunca, gezegendeki yoğun bulutlarının altını incelemek için radar ve diğer özel gözlem yöntemlerinin kullanılması gerekiyor.

Los Angeles – California Üniversitesi’nde çalışan Jean-Luc Margot ve meslektaşları, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Goldstone Güneş Sistemi Radarı’nı kullanarak Venüs’e radyo dalgaları göndermiş ve gezegeni 2006’dan 2020’ye kadar incelemişler. Daha sonra hem bu incelemeyle, hem de yaklaşık 3.000 km ötede bulunan Green Bank Teleskobu’yla elde edilen verileri kullanarak, radar benekli takip adı verilen bir yöntemle dalgaların Dünya’ya geri yansıyan yankılarını takip etmişler.

Araştırma takımı, bu sayede Venüs’ün dönüş ve hareketinde meydana gelen çok ufak değişimleri ölçmüş. Gezegenin (yaklaşık 243 Dünya gününe eşit olan) bir gününün, yapılan 15 yıllık gözlemde 21 dakikaya kadar dalgalandığı bulunmuş. Ayrıca Venüs’ün ekseninin, yapılan hesaplamaların gösterdiğine göre her 29.000 yılda tekrarlayan bir kalıp halinde çok hafif sallandığı da bulunmuş.

Jonathan O’Callaghan/NewScientist. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here