Video: Eğitimli Yapay Zeka Doom Ölüm Müsabakalarında İnsanları Yendi

0
YZ Doom oynarken YZ oyuncunun önünde yatan düşman cesetleri
YZ Doom oynarken YZ oyuncunun önünde yatan düşman cesetleri
YZ Doom oynarken
YZ oyuncunun önünde yatan düşman cesetleri

 

Araştırmacılar robota öldürmeyi öğretti. Savunmaları ise şöyle; sadece Mars’taki cehennem ürünü şeytanları öldürmeyi öğretmişler. 1993 yapımı birinci şahıs nişancı (first-person shooter-FPS) oyunu “Doom” ile çalışan araştırmacılar Yapay Zekayı oyun içi düşmanları ve aynı ölüm müsabakası (deathmatch) sahasında savaşan insan oyuncuları yenmesi için eğitti.

Neden Doom? Makaleyi kaleme alan Guillaume Lampe ve Devendra Singh Chaplot’a göre insanlar YZ’yi Atari 2600 oyunları ile Satranç ve Go gibi gerekli bilginin tüm oyuncalara anında göründüğü oyunları öğrenmesi için halihazırda eğitmiş durumda. Anlaşılan o ki Doom gerçek dünyayı daha çok andırıyor. Makaleye göre bunun sebebi, şeytanların her yerde olması ya da her kaldırım ve köşeye saçılmış silahların bulunması değil tabi ki; Doom’un sunduğu 3B ortam ve gizlenmiş bilgi:

Önceki yöntemler genellikle gerçek dünyayı pek temsil etmeyen 2B ortamlara uygulanıyordu. Bu makalede, birinci şahıs nişancı oyununu 3B ortamda oynama görevini ele alıyoruz. Bu görev haritada gezinme, nesneleri toplama, düşmanı tanıma ve savaşma gibi çok çeşitli becerileri kapsadığı için çoğu Atari oyunundan oldukça fazla zorlayıcı. Üstelik durumlar kısmen gözlemlenebilir ve oyuncu 3B ortamı birinci şahıs bakış açısından gezinir; ki bu da görevi,  gerçek dünya robotik uygulamaları için daha uygun hale getiriyor.

Peki Doom oynarken YZ tam olarak ne yapıyor? Görünen o ki YZ daima iki farklı oyun oynuyor. İlki ortamda dolaşmak ve nesne aramak, diğeri ise bulabildiği tüm düşmanları anında öldürmek. Araşatırmacılar YZ’yi önce boş haritada gezinmesi için eğittiler ve bulduğu nesneler için ödüllendirirken, lava bastığında cezalandırdılar.

YZ’yi eğitmek haritada gezinme için bir hafta, düşmanları tanıma içinse birkaç saat sürmüş. Bu eğitimden sonra YZ oyun içi düşmanlara karşı tekli oyuncu modunda insanlardan daha iyi performans gösterdi ve çoklu oyuncu ölüm müsabakalarında insanları alt etti. 3B mekanlarda eksik bilgiyle gezinebilen ve “şu silahı alıp düşmana ateş etmek için kullanabilir miyim?” gibi problemleri çözebilen YZ için bu iyi haber.

Çalışma sonucu çok rahatlatıcı bir senaryo olmayabilir ancak YZ video oyunlarında daha gelişmiş şeyler başarana kadar panik yapmaya gerek yok. Eğer YZ bir gün Myst’i yenebilirse, işte o zaman paniklerim.

YZ’nin savaştığı ölüm müsabakasını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:


Çeviren: Baha Cangören

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz