SpaceX’in Gezegenlerarası Ulaşım Sistemi İçin Kısa Bir Video

1

Elon Musk Dünya insanlarını Mars’a göndermek için kolları sıvadı. Musk’ın şirketi SpaceX, Mars’ta yaşamaları için insanların nasıl taşınacağıyla ilgili üç aşamalı ulaştırma planını gösteren cezbedici bir teaser yayımladı.

Muazzam büyüklükteki uzay aracı yardımcı roket sayesinde yörüngeye ulaşacak. Falcon 9 ve Falcon Heavy benzeri bu roket yeniden kullanılabilir olarak tasarlandı ve diğerlerine kıyasla daha geniş ölçülere sahip. Musk bu roketin bir versiyonu olan Raptor’ı Texas’ta çoktan test etmeye başladı.

Yardımcı roket uzay aracını yörüngede bırakıp yakıt tankını getirmek üzere Dünya’ya dönecek. Yakıt tankını uzay aracına taşıyıp yakıtı boşalttıktan sonra ikisi de dünyaya dönecekler ve büyük güneş panelleriyle desteklenmiş olan uzay aracı Mars yolculuğuna devam edecek.

Videoda Musk’ın Ay’a ilk astronotları taşıyan Apollo 11’in fırlatıldığı Cape Canaveral’da bulunan 39A fırlatma rampasını kullanmayı planladığı ortaya çıkıyor.

Kısa videonun sonunda kızıl gezegen şeklinde tabir edilen Mars’ın renginin tanıdık mavi-yeşil tonlara döndüğünü görüyoruz. Bu da bize Musk’ın bir sonraki adımının Gezegenlerarası Dünyalaştırma Sistemini tanıtmak olabileceği hakkında fikir veriyor.


 Çeviren: Kaan Hakan Akol

1 Yorum

  1. Mükemmel ya millet nelerle uğraşıyor,biz nelerle uğraşıyoruz.Keşke ömür yetse de görebilsek bir çok şeyi.Paylaşım için teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz