Virgin Galaktic’in Spaceshiptwo Aracı Tekrar Uzay Yarışına Süzüldü

0
VSS Unity alçalırken Yukarıda gökyüzü. Aşağıda Mojave.

Uzay mekiği 2004’te yaşanan ölümlü kazadan beri ilk enerjisiz süzülme uçuşunu gerçekleştirdi.

VSS Unity alçalırken
Yukarıda gökyüzü. Aşağıda Mojave.

Virgin Galactic uzaya geri dönmek için çalışıyor. Milyarder Richard Branson tarafından kurulan özel uzay uçuş firması, lüks bir popülizmin tuhaf bir türüne dayanmakta: dış uzaya turistik geziler pahalı, fakat tekrar kullanılabilir bir uzay mekiği ile kısa, Dünya’nın atmosferi dışına 4 dakikalık bir sıçrama daha geniş bir süper-zengin kitlesi için erişilebilir. Tabi ki uzay mekiğinin çalıştığının ve müşterilerin cennette 4 dakika için 250.000$ verecek kadar güvende hissedeceğinin garantisi altına alınması kaydıyla.

Cumartesi günü, VSS Unity ilk süzülme testini başarıyla tamamladı. Yeni SpaceShipTwo, 2014’teki trajik ve ölümlü kazadan sonra Virgin’nin ilk mekiği. Geçen ay, Unity’nin uçuş testleri başladı fakat güçlü rüzgârlar uzay mekiğinin ana gemiden asla ayrılmaması ve sağlam zemine inene kadar WhiteKnightTwo’nun karnına sıkıca sarılması demekti.

Cumartesi uçuşu daha şanslıydı. Pilotlar Mark Stucky ve Dave Mackay SpaceShipTwo’yu Dünya’ya yavaş bir süzülme sırasında kullandılar. WhiteKnightTwo’dan 15 kilometre yükseklikte ayrıldıktan sonra, süzülme ses hızının yarısının üstüne çok az çıktı ve ana gemiden ayrıldıktan 10 dakika sonra güvenli bir şekilde yere indi. İleride, daha pek çok süzülme testleri sonrası, firma uzay mekiğini enerjili uçuşlarda da denemeyi umuyor.

Unity bu testte uzaya gitmedi fakat uzay mekiğinin atmosferde hiç motor gücü olmadan iyi idare ettiğinden emin olmak aracın planlandığı gibi çalıştığından emin olmanın en önemli parçası. 2014 kazası geminin kaldırabileceği hız ve yükseklikten daha düşük değerlerde ortaya çıkan bir hata sebebi ile gerçekleşmişti.

Branson bir blog yayınında Cumartesi uçuşu ile ilgili coşkuyla şunları paylaştı:

Roma’da cesaret ve liderlik ahlakını tartıştığımız ilham verici bir gün sonrasında, tarihin yazıldığı Mojave’ye dönmek heyecan vericiydi. Güzel uzay mekiğimizin inovasyonunun ardında, sadece bir uzay mekiğini değil, ticari bir uzay yolu işletmesini kurmak için yaşamlarından yıllarını adayan çalışkan ve inanmış insanlar var. Yaptıkları günlük işler sıradan insanların SpaceShipTwo’nun heyecanını tecrübe etmesi ve evimiz olan gezegenimizi uzaydan görmesi için olan yolun taşlarını döşemekte.

Düşük hızda başarılı bir güçlendirilmemiş test uzay turizmi firmasının kaza öncesi durumuna dönüşü için olan uzun yolun küçük bir parçası. Hazır olduğunda, güney New Mexico’da mekiği barındırmak için bekleyen bir uzay limanı var.

Aşağıda süzülüş ile ilgili bir video izlenebilir:

_______________________________________________________________________

Çeviren: Evren Akgül

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz