Virüs Varyantları, COVID-19’a Yönelik Korumayı Azaltıyor

0
18
Koronavirüs ve üzerindeki 'çivi' proteinleri. Canlandırma: Robin A. Smith

Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’nde (OHSU) yürütülen yeni bir laboratuvar çalışmasında, daha önce aşı olan veya doğal şekilde enfeksiyon kapan kişilerden alınan kan serumunun, yeni koronavirüs SARS-CoV-2’nin yaygın dolaşım sergileyen iki varyantına karşı “önemli oranda düşük” savunma yaptığı gösteriliyor.

Çalışma iki gün önce Nature Communications bülteninde yayımlandı.

Araştırmacılara göre bulgular, SARS-CoV-2 yayılımının kesilmesine yönelik alınan tedbirler sürdürülürken aşılama yapılmasının da önemini vurguluyor.

OHSU Tıp Fakültesi’nde moleküler mikrobiyoloji ve bağışıklıkbilim yardımcı profesörü olan eş yazar Fikadu Tafesse, “Virüsün kendi lehine evrimleşmeye devam ettiğini biliyoruz” diyor.

Araştırmacılar BioNTech aşısı olan veya daha önce virüs enfeksiyonu kapan yaklaşık 100 kişinin kanındaki antikorların, endişe meydana getiren iki varyantı (İngiltere’den çıkan B.1.1.7 ve Güney Afrika’dan çıkan B.1.351) düşük seviyede etkisiz hale getirdiğini keşfetmiş. B.1.351 varyantında araştırmacılar, etki miktarında esas SARS-CoV-2 virüsüne kıyasla dokuz katlık bir azalma olduğunu belirlemiş.

Durum böyle olsa da bilim insanları, aşılama ile önceki enfeksiyonların bu iki varyanta karşı hâlâ bir miktar kalıntı koruma sağlamasını olumlu bir gelişme olarak görüyor. Söz konusu bulgular, varyantlar daha yaygın hale gelmesine karşın dünya çapında hastaneye kaldırılan ve hayatını kaybeden kişi sayısındaki genel bir azalmayla da tutarlı görünüyor.

Bulgular, yakın zaman önce sunulan diğer raporlar ile de genel olarak uyumlu.

Erik Robinson/Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here