Belirti Gösteren COVID Hastaları, Hastalığı Daha Çok Bulaştırıyor

0
56
Fotoğraf: PeopleImages/iStock

Georgia Üniversitesi’nde (UGA) çalışan araştırmacıların yürüttüğü yeni bir çalışmaya göre COVID-19’lu bireylerin virüsü yakın temas kurdukları kişilere bulaştırması, belirtiler başlamadan iki önceden belirtiler ortaya çıktıktan iki gün sonraya kadar en muhtemel düzeyde. Bulaş tehlikesi, hastalık şiddeti hafif veya orta dereceli olduğunda ise en yüksek.

Beş gün önce JAMA Internal Medicine bülteninde yayımlanan çalışma, COVID-19’lu birisinin daha fazla hasta olması halinde belirti göstermeyen vakalara kıyasla daha bulaştırıcı olduğuna yönelik görüşü destekliyor.

UGA Halk Sağlığı Fakültesi’nde doktora öğrencisi olan baş yazar Yang Ge, bulguların temas takibi, maske takma ve aşılar gibi müdahaleler bakımından ilave kanıtlar sunduğunu belirtiyor.

“Belirti göstermeyen vakaların, belirti gösteren vakalara kıyasla daha düşük bulaşıcılık sergilediğini ve bu kişilerin hastalığı temas kurdukları kişilere bulaştırmasının daha düşük ihtimal taşıdığını keşfettik. Buna ek olarak COVID-19 enfeksiyonları gelişen temasların, belirti göstermeyen bir vakaya maruz kalmaları durumunda belirti göstermeme ihtimallerinin daha yüksek olduğunu bulduk” diyor Ge.

“Bu sonuçlar, aşılar ve maske takma gibi müdahalelerin teşvik edilmeye devam etmesi gerektiğini akla getiriyor.”

Aşılar sadece aşılanan bireyi korumakla kalmıyor, aynı zamanda yakın temasların maruz kalabileceği virüs miktarını azaltmaya da yarıyor. Maske takmak ise virüs barındırabilen aerosolleşmiş parçacıkların yayılımını azaltıyor.

 

 

 

 

Yazar: Lauren Baggett/Georgia Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here