Vücuda Monte Edilen E-Deri!

0

screen_shot_2016-04-15_at_4.48.25_pm

Daha önce hiç derinize birtakım elektronik cihazlar yerleştirmeyi hayal etmiş miydiniz? Galiba bugün şanslı gününüz! Bilim adamları ilk defa bizi akıllı cihazlarımızla bu denli “bir” olmaya yaklaştırdı. Yüze, kola ya da vücudun herhangi bir yerine takılabilen, polimer LED (PLEDs) yerleştirilmiş çok ince, sağlam ve esnek bir deri geliştirdiler.

Tokyo Üniversitesinden araştırmacılar, Science Advances dergisinde, geliştirdikleri ultra-ince ve şaşırtıcı derecede sağlam olan deriden bahsediyorlar. “E-deri” olarak adlandırılan bu elektronik deri, yüzlerce esneme ve gerilmelere dayanabilecek kadar esnekken aynı zamanda takılabilecek kadar da ince.

Diğer önemli bir özelliği de uzun ömürlü olması. Araştırmacılar, PLEDleri etkilerden korumak için silikon oksinitrür ve parilen katmanları içeren özel bir film ile kaplıyorlar. Bu materyaller, elektronik cihazı oksijen ve su buharından koruyarak, bir günden uzun bir süre boyunca yanmaya devam etmesini sağlıyor. Şu an cihaz, gücünü elektrotlara bağlanarak sağladığı için pek kullanışlı değil, ama ileride vücut ısısından ya da esnek pillerden enerji sağlayabilecek duruma getirilebilir.

Araştırma yazarı şöyle diyor, “Proje geliştirilmeye devam ettikçe, eninde sonunda, esnek organik optik sensörler doğrudan organlara yerleştirilerek, ameliyat sırasında ve sonrasında kandaki oksijen seviyesini ölçmekte kullanılabilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz