Travma Sonrası Stres Bozukluğuna Bu Kimyasal İyi Gelebilir! 

Travma sonrası stres bozukluğundan (TSSB) muzdarip olan insanların sayısı dünya genelinde, yıllar geçtikçe artıyor. Bu problemin üstesinden gelebilecek, etkili bir tedavi yöntemi henüz yok. Ancak bir grup bilim insanı yeni geliştirdikleri hap ile tedavi seçeneği ortaya sunduklarını iddia ediyorlar.

MDMA isimli bir kimyasal 90lı yıllarda kötü bir üne sahip oldu. Çünkü kendisi bazı uyuşturucu maddelerinde bulunuyordu. Ancak psikoterapistler bu maddenin kişiye, korku ve saldırganlığı azaltarak kişiye empati yüklediğini belirtiyorlar. Bu konu hakkında konuşan psikiyatrist Michael Mithoefer MDMA’nın insanların acılarını alarak onları rahatlattığını söylüyor.

Ekip bu madde üzerinden araştırmalar yürüttüler ve TSSB’ye sahip olan hastaların yüzde 83’ünde belirtilerin azaldığını gösterdiler.

MDMA tek yönlü bir madde değil. O ölüm endişesini de alkolikliği de tedavi edebilir ve bağımlılık yapmaz. “Gelişmekte olan tıbbi teknolojiden bahsediyoruz” diyor psikiyatrist Rick Doblin. Doblin, Gıda ve Besin Dairesi’nin bu maddenin ilaçlarda kullanımına 2021 yılında izin vereceğini düşünüyor. İşte o zaman psikiyatride çığır açılacağından ümitli.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz