Vücut Hareketiniz, Cep Telefonunuzu Şarj Edecek

0

Araştırmacılar, basit vücut hareketlerinden elektrik üretecek kadar akıllı olan naylon lifler üretmenin yolunu bulmuşlar. Bu gelişme, sağlık durumumuzu ufak algılayıcılarla izleyecek ve cihazlarımızı harici güç kaynağı olmadan şarj edecek akıllı kıyafetlere kapı aralıyor.

Almanya’daki Bath Üniversitesi, Max Planck Enstitüsü Polimer Araştırması Bölümü ve Portekiz’deki Coimbra Üniversitesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği bu keşif, çözeltiyle işlenmiş piezoelektrik naylonlar üzerinde yapılan çığır açıcı çalışmaya dayanıyor.

Piezoelektrik, mekanik enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülmesiyle oluşuyor. Basitçe anlatmak gerekirse; piezoelektrik bir malzemeye hafifçe vurduğunuz veya bu maddenin biçimini bozduğunuz zaman, bir elektrik yükü oluşuyor. Bir devre eklediğinizde ise bu yükü başka bir yere aktarabiliyor, bir kondansatörde depolayabiliyor ve sonra kullanabiliyorsunuz (mesela cep telefonunuzu şarj etmede).

Tişört gibi piezoelektrik kıyafet giyerken, kollarınızı sallamak gibi basit bir hareket bile tişörtün liflerinde elektrik üretecek kadar bozulma meydana getiriyor.

Bath Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz