Hayvanat Bahçesindeki Bazı Maymunlar, Doğal Orman Sesleri Yerine Trafik Gürültüsünü Tercih Ediyor

0
guy-ozenne/iStock

Doğal biçimde yağmur ormanlarında sallanmaya uyumlu olabilirler; fakat Finlandiya’daki bir hayvanat bahçesinde yaşayan maymunların, orman sesleri yerine trafik gürültüsünü tercih ettiği gösterilmiş.

Teknolojinin, esaret altındaki hayvanların refahını nasıl artırabileceğini görmek için yürütülen bir deneyde araştırmacılar, Helsinki’de yer alan Korkeasaari Hayvanat Bahçesi’ndeki maymunların kafesine algılayıcılarla donatılmış bir tünel yerleştirmişler ve primatlara yağmur sesi, trafik, zen sesleri ya da dans müziği dinleme seçeneği sunmuşlar.

Finlandiya’daki Aalto Üniversitesi’nde araştırmacı olan Ilyena Hirskyj-Douglas, “Maymunların, zen müziği gibi daha dinlendirici seslerden keyif alacağını düşünmüştük fakat aslında trafik seslerini daha çok tercih ettiler” diyor.

Ses tünelinin içinde bazen uyuyan ve bazen de kendilerini ya da birbirlerini tımar eden hayvanların açık ara en çok tercih ettiği ses, gürleyerek geçen taşıtlara ait ses kayıtları olmuş. Hirskyj-Douglas, maymunların diğer hiçbir seste bunu yapmadığını söylüyor.

Hayvanat bahçesinin araştırma koordinatörü Kirsi Pynnonen, yol seslerinin aslında maymunların doğal iletişim şekillerinden bazılarına benzediğini düşünüyor.

“Bu maymunlar, doğadayken temas halinde kalmak amacıyla yüksek perdeli tıslama, ciyaklama ve gaklama sesleri kullanıyorlar” diyor ve hayvanların trafik gürültüsünde bu sesleri duyuyor olabileceğini belirtiyor.

Esaret altındaki hayvanlar üzerinde daha önce ses deneyleri yürütülmüş olsa da, bilim insanları bu deneyin, hayvanlara dinlemek istedikleri sesler üzerinde tam kontrol sağlanmaya çalışılan ilk araştırma olduğunu söylüyor.

Araştırma gelecekte hayvanat bahçelerinin, hayvanlara kafeslerinde ilave uyaranlar sunmasını sağlayabilir.

“Örneğin hayvanlar yaşadıkları yerin ışıklandırmasını, ısısını veya sıcaklığını kontrol edebilir, hatta oyunlar oynayabilirler” diyor Hirskyj-Douglas.

“Bu teknoloji çok şeye gebe. Bizler de bu alana köprü kurmaya başlıyoruz.”

Avrupa genelindeki diğer hayvanat bahçelerinin, araştırmadaki bulgulara ilgi gösterdiğini belirtiyor Pynnonen. Araştırma takımı bir dahaki sefer, eğer maymunlar isterse izlemeleri için tünele ekran kurmayı planlıyor.

Beyaz yüzlü saki maymunları, Güney Amerika’nın kuzey kısmındaki ülkelere özgü olan orta boyutlu primatlar. Pynnonen’in söylediğine göre “nispeten çok sayıdalar” fakat yağmur ormanlarının yok edilmesi tehdidi altındalar.

“Pek çok insan farklı düşünse de, aslında hiç muz yemiyorlar. Bunun yerine çekirdek, böcek ve bazı meyveler yiyorlar” diye ekliyor.

 

 

 

 

Fransa Haber Ajansı. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz