X-Ray Görüş Cihazı, Kablosuz Ağ Yansımalarını Duvarların Diğer Yanını Görebilmek İçin Kullanıyor

0

MIT’nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı’nda (CSAIL) çalışan araştırmacılar, duvarların diğer yanını görüntüleyebilmek için yeni bir yöntem geliştirdiklerini duyurdular. Bu yönemi RF-Capture olarak isimlendiren araştırmacılar, sistemin üzerinde 2013’ten bu yana çalıştıklarını açıkladılar. Araştırmanın raporu kasım ayında düzenlenecek olan SIGGRAPH Asia konferansı tarafından kabul edilmiş durumda.

RF-Capture’un çalışma prensibi ise şu şekilde: Cihaz radyo sinyalleri gönderen bir kablosuz vericiye sahip. Bu vericiden gönderilen sinyaller yine cihazın içindeki alıcı tarafından duvarın arkasındaki insan gövdesinden yansıtılarak geri alınıyor. Elde edilen veriler ışığında, duvarın ardındaki vücudun hatlarını ortaya çıkarabilen bir algoritma devreye giriyor. Ayrıca cihaz birbirinden farklı insanları da tespit edebilme kabiliyetine (15 farklı insana kadar %90 doğruluk oranıyla) ve hareketi algılayabilme yetisine sahip.

Bu yöntemden başka, insan gözlerinin göremediği nesnelerin görüntülenmesini sağlayan başka çözümler de bulunmakta. University of Washington’daki araştırmacılar Microsoft ile çalışarak HyperCam’i geliştirdiler. Bu cihaz ise radyo sinyalleri yerine görünebilir ışık ve yakın mesafeli kızılötesi sinyalleriyle yüzey altını görüntüleyebiliyor. Bu teknoloji hâlihazırda gıda sektöründe, gıdaların bozulup bozulmadıklarını tespit etmede kullanılıyor.

Bunların dışında, 2014 yılında University of California, Santa Barbara’da bulunan bilim adamları da eşler halinde çalışarak binaların içinde insan olup olmadığını yine kablosuz ağ sinyalleriyle bulan can kurtarma robotlarını geliştirmişlerdi.

Yapılan basın açıklamasında, araştırmanın baş yazarı Fadel Adib teknolojinin kullanım alanını “muazzam” olarak tanımladı. Aslında, ekip şimdiden geliştirdikleri teknolojiyi, Emerald adı verilen ve yaşlıların düşmelerini tespit eden ve engelleyen bir ticarî projeye entegre etme çalışmasına başlamış durumda.

Sistemin çalışmasını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz