Yakınlardaki Bir Güneş Sisteminden Güçlü Bir Sinyal Aldık

1

SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence-Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması) Enstitüsünde çalışan gök bilimciler dünyadan 95 ışık yılı uzaklıkta bulunan HD164595 yıldızı yönünden gelen “güçlü bir sinyal” tespit ettiler. Neredeyse Neptün büyüklüğündeki en az bir gezegen bu yıldızın yörüngesinde dönüyor.

Bu güçlü sinyal Rusya’nın güneyinde bulunan Zelenchukskaya’daki RATAN-600 radyo teleskobu ile gözlemlendi. SETI’nin düşündüğü gibi sinyalin tüm yönlere yayın yapan bir işaret vericiden kasıtlı olarak iletilmesi için, Paul Gilster’ın blog yazısında bahsettiği gibi yakınlardaki bir yıldızdan gelen enerjiyi iletişim ve güç sağlamak için dönüştürme becerisine sahip ileri bir uygarlık teknolojisi gerek. Bir uygarlığın böylesi bir sinyali neden gönderdiğine dair bir kaç teori var. Örneğin, meşhur duvar yazılarını andıran “Biz buradayız” mesajı olabilir, ya da uygarlığın görkemli günlerini öven bir mesaj veya bir yardım çağrısı olabilir.

Öte yandan Teksas A&M Üniversitesi’nden gök bilimci Nick Suntzeff aldığımız bu sinyali kendimizin göndermiş olabileceğini düşünüyor, çünkü sinyalin gözlemlendiği alan ordunun yer istasyonları ve uydular arasında iletişim kurmak için kullandığı radyo spektrumunun bir parçası.

SETI, bahsi geçen sinyalle ilgili bulguları 27 Eylül’de Meksika Guadalajara’da düzenlenecek olan 67. Uluslararası Uzay Kongresi’nde tartışmaya açacak.

Gilster yazısında şu ifadelere yer veriyor: “Bu gözlemden dünya dışı uygarlıkların tespit edildiğini iddia edemeyiz. Sadece bu sinyalin ilginç olduğunu ve daha yakından incelenmesi gerektiğini söyleyebiliriz”.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz