Yalnız Olmak ve Diğer Kişilerle Sosyalleşmek, Kişisel Gelişime Farklı Şekilde Katkıda Bulunuyor

0
679
Matheus Ferrero/Unsplash

İnsanlar yalnız geçirdikleri ve diğer insanlarla beraber geçirdikleri zamanları nasıl deneyimliyor? Bar-Ilan Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışmanın sonuçları, insanların bu temel sosyal durumlardaki deneyimlerinin karmaşıklığını ortaya çıkarıyor.

Araştırmacılar, 1.700’den fazla katılımcıdan alınan ve kişilerin kendi oluşturduğu metinlerin analizine yönelik benzersiz bir yaklaşım kullanmışlar. Katılımcılar, yalnız oldukları zamanki deneyimlere ve diğer insanların eşlik ettiği sosyal deneyimlere ilişkin bir cümle tamamlama görevi gerçekleştirmişler. Bu yaklaşım, insanların belirli sorulara bağlı kalmadan kendilerini özgürce ifade ettiği zamanki algılarına ışık tutuyor.

Social Psychology bülteninde yeni yayımlanan çalışmanın sonuçlarına göre insanlar kendilerini diğerleriyle birlikte düşündüklerinde, kendilerinin yalnız olduğunu düşündükleri zamana kıyasla şimdiki zamana daha fazla odaklanıyor ve geçmiş ya da geleceğe daha az odaklanıyorlar. Üstelik diğer insanlarla beraberken, yalnız oldukları zamana kıyasla daha fazla aksiyete ile öfke ancak daha düşük mutsuzluk sergiliyorlar.

Yalnız geçirilen zaman, insanların düşüncelerinde geçmişteki deneyimler ile gelecekteki planları düşünme, sosyal etkileşimlerin stresinden kaçıp rahatlama ve kendi seçtikleri boş zaman faaliyetlerine katılma fırsatı şeklinde yansıyor.

Bar-Ilan Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde görevli olan ve çalışmayı yürüten Dr. Liad Uziel, “Yalnız olmak ve diğer insanlarla beraber olmak, insanların zihinlerinde niteliksel açıdan farklı deneyimler şeklinde temsil ediliyor ve her biri, bütünleşmiş bir kişiliğin oluşumuna katkıda bulunuyor” diyor. “Kişi, yapıcı bir yalnızlık ve sosyal deneyimlerin birleşimine ihtiyaç duyuyor ve her bir sosyal düzen tipi, çok ihtiyaç duyulan benzersiz avantajlara katkıda bulunuyor” diye ekliyor.

Bar-Ilan Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here