Yapay Zeka Duygusallaşmak Üzere

0

16317118248_b8f665e7f4_o

Şimdiden, gündelik hayatlarımızda yapay zeka ile etkileşim içerisindeyiz. Furby ve Clippy bunun önceki formlarındandı; sürücüsüz araçlar ve Facebook’un chatbotları ise günümüzde bu rolü üstleniyorlar: Ancak yapay zeka evrimini sürdürmeye devam ederse, daha ikna edici bir biçimde insana benzemesi gerekiyor. An itibari ile, yapay zekanın duygusal derinlik için kapasitesi ciddi ölçüde yetersiz durumda.

Geçtiğimiz hafta New York’taki bir bilişsel mimari konferansında, Moskova Mühendislik ve Fizik Enstitüsü’nün Sibernetik Bölümü’nde profesör olan Alexei Samsonovich, çok parçalı bir test önerisinde bulundu. Bu test, sanal bir dünyada avatar kılığı altındaki bir makine ile bir insanın etkileşim hâlinde olmalarını içeriyor. İki taraf takım çalışması, güven, ihanet ve sosyal iletişimin çeşitli yöntemlerini içerecek oyunlar oynayacaklar. Eğer yapay zeka duygusal anlamda becerikli olursa, insan ile bir bağ geliştirebilir ve en sonunda insan, yapay zekanın iyiliğini kendininkinden üstün tutabilir. Bu test, 1950’de geliştirilen ve bir makinenin başarılı bir şekilde insan olarak kabul edilip edilemeyeceğini belirleyen Turing testinden esinlenildi.

Samsonovich’in bir basın bildirisinde dediğine göre, “Sanal araçlar ve robotlar insanlar gibi olmalıdır, bu sayede insanlar onlara güvenebilir ve kendi denkleri olarak onlarla işbirliği yapabilirler. Bu yüzden, yapay zeka sosyal ve duygusal açıdan karşılık verebilir nitelikte olmalıdır ve tıpkı insanlar gibi düşünebilmeli ve öğrenebilmelidir. Burada kastedilen işleyişler ise öyküleyici düşünme, otonom hedef belirleme, yaratıcı yeniden yorumlama, aktif öğrenme ve duygu üretimi ile kişiler arası ilişkileri devam ettirme yeteneği şeklinde örneklenebilir.”

Stephen Hawking ve Elon Musk’tan yanaysanız, bunun yalnızca insanlık aleminin yapay zekadan inşa edilmiş tabutundaki bir diğer darbe olduğunu söyleyebiliriz. Bu esnada, Siri ile etkileşim içinde olmak çok daha eğlenceli olabilir.


Şevki Dilek

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz