Yapay Zekâ ile Kek Yapmak

0

Yapay Sinir Ağı’ndan bizim için bir kek yapmasını istedik. Sonucu oldukça tuhaf oldu.

Bilgisayarlar insanları taklit ettiklerinde genelde kafaları karışır. Ancak simüle edilmiş beyin hücreleri asıl adıyla Yapay Sinir Ağları, insanların problem çözme becerilerini taklit edebilmektedir. Yapay zekâ, bir veri setine bakıp onun çalışma şeklinin kurallarını çözüp, elde ettiği bilgiyle yeni bir şey yaratabilir. Bu teknolojiyi şimdiye kadar yüz tanıma, akıllı arabalar ve körler için fotoğraf çekme gibi alanlarda zaten kullandık. Peki bir bilgisayar yemek yapabilir mi? Bir Yapay Sinir Ağı’na binlerce yemek tarifi yükledim ve ondan verdiğim bilgileri kullanarak yeni bir tarif üretmesini istedim. Ortaya oldukça ilginç bir sonuç çıktı.

  1. Unutkan Yapay Zekâ

İşlem süresini hızlandırmak adına ağ bir kerede sadece 65 karakteri çağırıyor. Çikolata yaptığımızı unutmadan hemen önce kakao kelimesini ekliyor.

  1. Kelime Salatası

Tarifin başlığı, kategori, malzemeler, talimatlar. Yapay Zekâ her seferinde bu sınıflara bakarak verdiğimiz tüm tariflerin tutarlı şekilde depolanmasını sağlar. Ancak benim Yapay Zekâ’mda az kullanılan susam gibi malzemelerin yeterince örneği henüz yok. Bu nedenle tam istediğim şekilde çalışmıyor.

  1. Büyük Harflerin Kaderi

Sadece küçük harfleri öğreterek büyük harfleri sınıflandırmak zor, Yapay Zekâ onları küçük harf karşılıklarından farklı görüyor. Bu yüzden Yapay Zekâ’ya büyük ve küçük harfler ayrı ayrı öğretiliyor.

  1. Tatlı Yenilgi

Malzeme listesi çoktan hafızadan silindi. Çikolata, yemek kitabınızdan rastgele seçilen şanslı bir malzeme.  “Altın kahverengi” diye tanımlanan bir malzeme tatlı veya ekşi olabilir. Yapay Zekâ’dan bunu öylece çikolata olarak algılamasını bekleyemeyiz.

  1. Geri Bildirim

Kafası karışan ağ rastgele kelimeler saçıyor ve daha fazla karmaşaya yol açıyor. Neyse ki parantezi kapatmayı hatırlıyor. Sadece parantez kapatmaya yarayan yapay nöron işini yapıyor ve karmaşa durduruluyor.

  1. Kekin Tadı

“Dondur” veya “servis et” gibi kelimelerle ağın durması sağlanabilir. Benim veri setindeki çoğu tarif bu şekilde sona eriyor. Bizim Yapay Zekâ kek yapma konusunda pes etti. Onu durdurmasaydık sonsuza kadar çabalamaya devam ederdi ama sonucunda kek yer miydik orası belirsiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz