Yapay Zeka, İnsanlara Göre Daha İyi Klinik Kararlar Veriyor

0
17
Fotoğraf: Peshkova/iStock

Başkasının da görüşünü almaktan zarar gelmez derler. Peki bu ikinci görüş, yapay zeka kullanan bir bilgisayar ile oluştuysa? Bu bilgisayar, profesyonel tekliflere göre daha iyi tedavi önerileri sunar mı?

Kanada’da çalışan bir çift zihinsel sağlık araştırmacısı, bilgisayarların daha iyi öneriler sunabileceğine inanıyor. Montreal Üniversitesinde çalışan Marc Lanovaz ile St. Lawrence Üniversitesinde çalışan Kieva Hranchuk, Journal of Applied Behavior Analysis bülteninde yayımlanan bir makalede davranışsal sorunların tedavisinde yapay zeka kullanımının sonuçlarını gösteriyor.

Montreal Üniversitesi Psikoeğitim Fakültesinde Uygulamalı Davranış Araştırma Laboratuvarının başkanı olan Yardımcı Profesör Lanovaz, “Tıbbi profesyoneller ve eğitim profesyonelleri, insanların yetersiz tedavi almasına yol açabilecek davranışsal müdahalelerin etkisi konusunda sık sık anlaşmazlığa düşüyor” diyor.

Lanovaz ile St. Lawrence Üniversitesinde davranışsal bilim ve davranış psikolojisi profesörü olan Hranchuk, davranış sorunları için tedavi gören 1.024 bireyin temsili verisini derlemişler.

Araştırmacılar daha sonra, doktora seviyesindeki dört davranış analizcisinin vakaların her birinde vardığı kararı, kendilerinin makine öğrenimi kullanarak geliştirdiği bilgisayar modeliyle üretilen kararlarla kıyaslamışlar.

“Bu beş uzman, yalnızca yüzde 75 oranında aynı kanıya vardı” diyor Lanovaz. “Daha da önemlisi makine öğrenimi, uzmanlarından tamamından daha düşük seviyede karar verme hatası üretti.”

Bu çok olumlu sonuçlar göz önüne alındığında araştırmacıların bir sonraki adımı, söz konusu modelleri otomatik karar verebilen veya tedavinin nasıl ilerlediğine yönelik geri bildirim sağlayan bir uygulamaya dahil etmek olacak.

 

 

 

 

Kaynak: Montreal Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here