Yarasaların Yol Bulma Stratejileri

0

Bilim insanları yarasaların yollarını ve avlarını kullandıkları ulltrasonik sesler yardımı ile bulduklarını iddia ediyorlar. Hatta bu sesler yardımı ile karşıdakinin kendi türünden bir canlı olduğunu, bir av olduğunu ya da ağaç olduğunu dahi anlayabiliyorlar, iddialara göre. Ancak bunun gerçek olmasının zor olduğunu da ekliyorlar. Düşünecek olursak, gerçekten de imkansız gibi duruyor.

Belçika Antwerp Üniversitesi ve İngiltere Bristol Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı bu zorluğu çözmek için bir araya geldi. Ekip bir ormanı lazerler tarayarak onun üç boyutlu yansımasını bilgisayarda görüntülemeye çalıştı. Ardından ise yarasaların uçarkenki üç boyutlu ve iki boyutlu ortamları nasıl oluşturduklarını anlamaya çalıştı.

Ancak yarasalar farklı bir yol kullanıyordu: İki kulaklarının gürültü seviyelerini karşılaştırıyorlar ve sesin çok geldiği yönün tersine hareket ediyorlar. Bu fazla hassas duyma sistemi sayesinde, saniye içerisinde kulakları arasındaki gürültü farkı değişikliğini algılayabiliyorlar. Maddeden gelen sesin süresi ise, onun uzaklığının ne kadar olduğunu yarasalara söylüyor. Boşluk mu dediniz? O biraz sezgisel kalıyor, ancak boşlukta olduklarını fark etmeleri de çok zor olmuyor.

Tekrarlanan bilgisayar çalışmaları ile yarasaların bu yeteneğini öğrendik. Ancak bulguların düşünülenlerden ana farkı, yarasaların nerede olduklarını bilmiyor oluşu. Sadece nereden dönmeleri gerektiğini ve yemeğin nerede olduğunu anlayabiliyorlar.

Bu hassas his, yarasalara daha hızlı hareket etme imkanı da veriyor ve bilim insanları bu özelliği insansız hava araçlarında ve diğer robotlarda da kullanmayı düşünüyorlar.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz