Yasal Sınırın Çok Altında Bulunan Kandaki Alkol Seviyeleri, El Göz Koordinasyonunu Zayıflatıyor

0
Samuele Errico Piccarini/Unsplash

Yapılan yeni bir araştırmada, el-göz koordinasyonunun alkole karşı çok daha hassas olduğu ve ölçülen bazı koordinasyon (eşgüdüm) değerlerinin, yüzde 0,015 kadar düşük BAC (kandaki alkol yoğunluğu) seviyelerinde yüzde 20’den fazla zayıfladığı bulunmuş.

Göz hareketleri ve görme kabiliyetinin, daha önce yapılan çalışmalarda kandaki alkol seviyeleri yalnızca İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda’daki yasal sürüş sınırına (%0,08 BAC) yaklaştığı zaman etkilendiği görülmüş.

Fakat The Journal of Physiology bülteninde yayımlanan iki yeni çalışma, el-göz koordinasyonunun alkole karşı çok daha hassas olduğunu ilk defa gösteriyor ve yapılan bazı ölçümlerde, BAC seviyeleri %0,015 kadar düşük olsa bile koordinasyonun zayıfladığını aktarıyor.

Özellikle araba kullanmak ve diğer faaliyetlerdeki el göz koordinasyonu için çok önemli olan görsel hareketi işleme kabiliyeti, yaklaşık 75 kilogram ağırlığındaki bir insanda yarım biradan daha düşük seviyeye eş değer alkol tüketildiği zaman tehlikeye giriyor.

NASA’nın Ames Araştırma Merkezi’nde çalışan araştırma takımının elde ettiği bulgular; araba kullanmak, pilotluk veya ağır makinelerle çalışmak gibi keskin görsel ve görsel-motor kontrolün gerektiği yüksek tehlikeli insan faaliyetlerinde en az seviyeli alkol tüketiminin dahi muhtemel etkisine yönelik yeni bilgiler sağlıyor.

NASA, beyinde meydana gelen hafif zayıflamaları tespit etmek için hassas ancak girişimsel olmayan yöntemler geliştirmekle ilgileniyor. Alkol kullanarak beynin işlevini hafif fakat geri döndürülebilir şekilde zayıflatan araştırmacılar, bu sayede değişen yerçekimi veya atmosfer koşulları gibi atmosfer ve dışındaki performansı etkileyebilen diğer baskı unsurlarını ya da sinirsel hastalık, kafa yaralanması veya uyku yoksunluğu gibi dünya tabanlı koşulları taklit ediyorlar.

Bu yöntemle bir dizi göz ölçümü yapan araştırmacılar, bunun performans eksikliklerini tespit etmede yeni ve ultra hassas bir yaklaşımı temsil ettiğini gösteriyorlar. Söz konusu yaklaşım, Dünya ve uzaydaki insanların beyinlerinde meydana gelen zayıflamaların araştırılmasında değer taşıyor.

Alkolün tetiklediği bu zayıflamaya özgü bulgudan ayrı olarak çalışma, girişimsel olmayan ve özel şekilde tasarlanmış bir göz ölçümü koleksiyonunun, beyindeki hafif işleme kusurlarını ölçmede de nasıl kullanılabileceğini de gösteriyor.

Avrupa Fizyoloji Derneği. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz