Yaygın Şekilde Kullanılan Bir Tansiyon İlacı, Kanserojen Bir Madde Bulaştığı İçin Piyasadan Geri Çekildi

2

Bazı hastaların ise ilacı kullanmaktan başka çaresi yok.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Çin’de üretilen birçok ilaca, insan üzerinde etkisi olan kanserojen bir maddenin bulaşmış olabileceği ihtimaliyle doktorları ve hastaları alarm durumuna geçirdi.

FDA hala piyasadan geri çekilen ilaçların analizini sürdürürken, aynı zamanda, Amerika Birleşik Devletleri temelli olan 3 firma valsartan- yüksek kan basıncını tedavi etmede kullanılan bir bileşen- içeren belli başlı ilaçların satışını durdurma konusunda karar birliğine vardılar.

Bir basın açıklamasında Amerikan Gıda ve İlaç Dairesine bağlı İlaç Değerlendirme ve Araştırma Merkezi Başkanı Janet Woodcock “Amerika Birleşik Devletlerinde satılmış olan valsartan içeren ilaçların dikkatli bir şekilde analizini yaptık ve bulgularımıza göre bu firmalar tarafından satılan valsartan bizim güvenlik standartlarımıza uymamaktadır.” açıklamasında bulundu.

“Bu yüzden bu firmalara hastaları korumak adına acil harekete geçmeleri çağrısında bulunduk.”

Daha açık olmak gerekirse, valsartan içeren bütün ürünler piyasadan geri çekilmedi, sadece N-Nitrosodimethylamine(NMDA) adında Amerika Birleşik Devletler Çevre Koruma Ajansı tarafından insanda kanserojen etkiye sahip olması muhtemel madde olarak sınıflandırılan bu  maddeyi içeren ilaçlar piyasadan geri çekildi.

Bununla birlikte, ilginç olan ise kanserojen bir maddenin bulaşmış olduğu bu ilaçların hepsi Çin’deki aynı firma, Zhejiang Huahai Pharmaceutical Co. Ltd. tarafından üretilmiş.

FDA, valsartan kullanan hastaları bahsi geçen bu firma tarafından üretilmemiş olmasına dikkat etmeleri konusunda uyarıyor. Eğer ilaç üzerinde üretici firmanın adı tam olarak yazılmamış ise veya herhangi bir karışıklık var ise, Ajans hastalara eczacılarını arayıp ilaçlarının geri çekilen ilaçlar arasında yer almadıklarını teyit ettirmelerini öneriyor.

Fakat bazı hastalar için valsartan hayat kurtarıcı etkiye sahiptir ve tedaviyi bırakmak bir seçenek değil. Bu durumlarda, FDA hastalara sağlık hizmetleri uzmanları yerine geçebilecek başka bir ilaç önerene kadar  ilaçlarına devam etmelerini öneriyor.

FDA komisyon üyesi, “FDA kendini güvenlik ve fayda konusunda altın standartlarımızı sürdürmeye adadı. Bu kapsamda ilaçların kalitesi ve üretildiği yerin güvenli olmasını sağlamak da gayretlerimiz arasında”  açıklamasında bulundu.

“İlaçların kalitesinde herhangi bir düşüş ve üreticiyle alakalı hastalar için risk oluşturacak bir sorun tespit ettiğimizde, halkı alarm durumuna geçirmek için yapılması gerekeni en hızlı şekilde yapıp ürünlerin marketten geri çekilmesini kolaylaştırmak için yardım ediyoruz.”

FDA’nın müdahalesi ne kadar hızlı görünürse görünsün, yaşanan bu durum Amerika’nın ilerde ithal edilen ilaçların güvenliğinden nasıl emin olabileceği konusunda bir tartışmayı alevlendirdi; özellikle ithal edilen ilaçların gün geçtikçe yaygınlaştığı düşünülürse.

FDA geri çağrılan ilaçlardaki NDMA seviyesinin incelendiği ve gelecekte saf olmayan partileri azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmak için önlemler araştırdıkları konusunda halkı temin ediyor.

“Bizler belirli ilaçların piyasadan çekilmesiyle uğraşırken, aynı zamanda ilaç stok takımımız Amerika Birleşik Devletleri’nde hastaların ihtiyaçlarının yeterli stokta zararsız ilaçlar aracılığıyla sağlanması için çok sıkı şekilde çalışıyoruz” diyor Gottlieb.

Buna rağmen, bazı sağlık uzmanları ise problemin kontrolden çıktığı konusunda endişeli. Clevand Klinik’te kardiyolog olan Harry Lever bir doktor olarak endişelerini New York Times dergisine açıkladı.

Lever “sadece valsartan değil,” diyor.

“Gün geçtikçe benim için  reçete yazmak daha da zorlaşıyor. Hindistan’dan ve Çin’den gelen birçok ilaç var ve firmalar birbirlerine alım ve satım yapmaya devam ederken, bizler neyin ne olduğunu bilmiyoruz “ ifadesinde bulundu.

 

 

 

 

ScienceAlert

2 YORUMLAR

  1. Amerika gibi bir ülke de bunlar olabiliyorsa, daha alt seviyede ki ülkeler de kim bilir ne sorunlarda vardır da biz bilmiyoruzdur. Bazı şeyler muhtaç ve mahkum olduğumuz sürece hiç bir şey değişmeyecek bu dünyada.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz