Yeni Antibiyotik Sınıfı, Geniş Çeşitlilikte Bakteriye Karşı Etki Gösteriyor

0
508
Koli basili. Anonim

Wistar Enstitüsü’nde çalışan araştırmacıların keşfettiği yeni bir bileşen sınıfı, ilaca dayanıklı bakteriyel patojenlerin doğrudan antibiyotikle öldürülmesi ile antimikrobiyal dirençle mücadeleye yönelik eşzamanlı, hızlı bir bağışıklık tepkisini benzersiz şekilde bir araya getiriyor. Bulgular geçen hafta yayımlandı.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre antibiyotik direnci, insanlığa karşı en fazla tehdit oluşturan 10 küresel halk sağlığı sorunundan biri. Antibiyotiğe dirençli enfeksiyonların, 2050 yılı itibarıyla her yıl 10 milyon yaşama mal olacağı ve küresel ekonomide 100 trilyon dolarlık birikimli bir yük meydana getireceği tahmin ediliyor. Tüm mevcut antibiyotik seçeneklerine rağmen tedaviye dirençli hale gelen bakteri listesi uzaması ve az sayıda yeni ilacın geliştirme aşamasında olması, halk sağlığı krizlerinin önlenmesinde yeni antibiyotik sınıfına yönelik zorlayıcı bir ihtiyaç oluşturuyor.

Çift etkili imüno antibiyotikler (DAIA) adı verilen yeni nesil antimikrobiyallerin belirlendiği çalışmanın baş yazarı Faruk Dotiwala, “Konağın doğal bağışıklık cevabını artırırken, tedavisi zor enfeksiyonları öldürebilen yeni moleküllerin geliştirilmesine yönelik yaratıcı, iki yönlü bir strateji geliştirdik” diyor.

Wistar Enstitüsü. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here