Yeni Araştırma, Kulak Çınlamasından Muzdarip Milyonlarca Kişiye Yardım Edebilir

1
Fotoğraf: EHStock/iStock

Türünün en büyük klinik deneyinde araştırmacılar, dilin elektriksel uyarımı ile sesin birleştirilmesinin, “kulak çınlaması” şeklinde tarif edilen tinnitusu önemli ölçüde azaltabildiğini keşfetmiş. Bilim insanları ayrıca terapiyle oluşan etkilerin, tedavi sonrasında 12 aya kadar devam edebildiğini bulmuş.

Tinnitus, dünya çapındaki nüfusun yaklaşık yüzde 10-15’ini etkilediğinden, bulgular milyonlarca kişiye yardımcı olabilir. Çalışma Minnesota Üniversitesi, Trinity College Üniversitesi, St. James Hastanesi, Regensburg Üniversitesi, Nottingham Üniversitesi ve İrlanda merkezli tıbbi cihaz şirketi Neuromod Cihaz Ltd. Şti’de çalışan araştırmacılar tarafından yürütülmüş.

Araştırma, yakın zaman önce Science Translational Medicine bülteninin kapak konusu olarak yayımlandı.

326 katılımcıyla birlikte tinnitus alanındaki tıbbi bir cihaza yönelik bugüne dek yürütülen en uzun ve en büyük takipli klinik deneyi temsil eden çalışma; tinnitus tedavisine yönelik çift durumlu nöromodülasyonun güvenliğine, etkisine ve hasta tolerasyonuna yönelik bulgular sağlıyor. Tedaviyle uyumlu katılımcıların yüzde 86 kadarı tedaviden 12 hafta sonra değerlendirildiklerinde, tinnitus belirtisinde iyileşme yaşadıklarını belirtmiş. Pek çok katılımcı da tedaviden sonraki 12 ay boyunca kalıcı fayda görmüş.

Minnesota Üniversitesi. Ç: O.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz