Yeni Bir Patent, Google’ın Sürücüsüz Arabalarının Yayalarla Nasıl İletişime Geçeceğini Ortaya Çıkarttı

0

Google tamamen sürücüsüz araçlar üzerinde çalışadursun, otonom araçların problemli oldukları bir nokta bulunmakta: Fazla pasif olmaları. Bu özellik özellikle dört yol ağızlarında, yola çıkmak için çok az agresiflik gereken noktalarda, sürücüsüz arabaların saatlerce beklemesine yol açmakta. Sıklıkla duraklamaları, bazı durumlarda çevrelerindeki sürücülerin sürücüsüz araçlara çarpmasına neden olmakta. Hatta o kadar pasifler ki, yavaş gitmekten ötürü trafik cezası yemekteler.

Geçen hafta Google’ın aldığı patente bakılırsa şirket, sürücüsüz araçların fazla agresifleşmeden etrafındaki yayalarla nasıl iletişime geçebileceği ve niyetini belli edebileceğiyle ilgili çözümler aramakta. Mesela kapıda yanacak olan dur işareti, insanların arabanın önünden yoldan karşı karşıya geçmemeleri gerektiğini belirtecek. Ön tamponda yer alan bir ışık yandığında ise yayalara geçmenin güvenli olduğu belirtilmiş olacak. Robotik bir el ise motosiklet kullanıcılarına, araba sahiplerinden bekledikleri işaretleri verecek.

Ford’un yönetim kurulu başkanı, dört yıl içinde tamamen otonom araçları trafikte göreceğimize dair iddialı bir açıklama yapmış durumda. Tesla ise araçlarına kablosuz ağ üzerinden sunduğu güncelleme ile belli ölçüde otonom sürüş özelliği kazandırmış durumda. Yasama organları ise son derece hızlı bir şekilde gelişen otonom sürüş teknolojisine karşı ne yapacaklarını bilemez haldeler. Ancak Google gibi şirketler, teknolojinin ilk aşamalarında meydana gelebilecek ölümlü herhangi bir kazanın, teknolojiyi yıllarca geriye götüreceğini ve teknolojinin önüne ket vuracağını bildiklerinden yayaları, yolcuları ve diğer sürücüleri güvende tutmak için ellerinden gelen çabayı göstermekteler.

google 2

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz