Tüketici Hakları Grubu, Google’ın Öğrencilerin Verilerini İzinsiz Bir Şekilde Takip Ettiğini İddia Ediyor

0

The Electronic Frontier Foundation (EFF) isimli tüketici hakları savunma grubu; Google’ın, okula kayıtlı Chromebook cihazlara sahip öğrencilerin, eğitim harici amaçlarla kullandıkları interneti takip ettiği iddiasında bulundu. Bu hareketle de Google’ın, Student Privacy Pledge (Öğrenci Gizlilik Sözleşmesi) isimli taahhüdü çiğnediğini öne sürdü. EFF’nin Federal Trade Commission’a (Federal Ticaret Kurulu) yaptığı şikayette, söz konusu olayın Google Sync’ten kaynaklandığı, bu programın birden fazla bilgisayardaki tarayıcı ayarlarını eş tutmada kullanıldığı ancak söz konusu verinin Google’ın sunucularına bulunduğu ifade edildi.

Özelliğin varsayılan ayarlarda “açık” konumda geldiğini ve bu şekilde Google’ın bu verilerin içerisinden öğrencilerle ilgili istediği verilere ulaşabildiğini iddia eden EFF, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bu özellik Google’a öğrencilerin girdikleri bütün internet sitelerini, kullandıkları bütün arama terimlerini, tıkladıkları bütün arama sonuçlarını, YouTube’da baktıkları ve izledikleri bütün videoları ve kaydettikleri bütün şifreleri takip etme, sunucularında saklama ve reklam amaçlı olmayan şekilde kullanma imkanı sağlıyor. Google bunu yaparken ilk olarak öğrencilerin veya ailelerinin iznini de almıyor; hatta bazı okullarda Chromebook kullanmak zorunlu olduğu için aileler istese de bu duruma engel olamıyor.”

EFF’nin açıklamalarına göre Chromebook’un yönetici ayarlarında öğrencilerin bilgilerinin üçüncü parti internet siteleriyle de paylaşılması mümkün kılınmış ve bu da yine Öğrenci Gizlilik Sözleşmesi’ne aykırı bir durum teşkil etmekte.

Google’ın EFF’ye açıkça ifade ettiğine göre ise Google Sync’in diğer Google servisleriyle bilgi paylaşmasını sağlayan ayarlar devre dışı bırakılacakmış. Ancak EFF bunun yeterli olmadığına inanıyor ve FTC’den Google’a öğrencilerle ilgili bütün eğitim harici verilerin silinmesi talimatını vermesini istiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz