Yeni Ebola Aşısı %100 Etkili!

0

Geçtiğimiz yaz Ebola salgını Batı Afrika’da öyle hızlı yayıldı ki, risk oranı az olan ülkelerde bile panik yaşandı. Ancak kötü günler mazide kaldı! Bilim insanlarının yaptığı açıklamaya göre Ebola’ya karşı %100 etkili olan aşı üretildi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün de içinde bulunduğu geniş ekip, aşıyı daha etkili bir şekilde test etmek için “zincir aşılama yöntemi”ni kullandı. Yöntem şöyle işliyor: Aşıyı yaptığınız kişinin etkileşimde bulunduğu kişileri de aşılıyorsun, böylece aşının etkisinin azalması da yavaşlatılmış oluyor. Araştırmanın içerisinde yer alan John-Arne Røttingen ise bu yöntem sayesinde Gine’deki bir epidemik hastalığı yok ettiklerini ekliyor.

Tabii ki başlarda sorunla karşılaşıldı. En basit örneği, bu ilaç için plasebo uygulanamayacak olmasıydı. Bu yüzden bazı kesimler başarının, insanların aşı olduklarını bilmelerinden kaynaklandığını iddia ediyordu. Bunun yanında etik sorunlar ve bilimsel alt yapılar da yeni yeni sorunları ortaya çıkarıyordu.

Ekip tüm bu sorunları aşarak tekrar aşıya odaklandılar. Denemelerin ardından Jeremy Farrar New York Times‘a yaptığı açıklamada deneme amaçlı yapılan aşılarda başarılı sonuca ulaşıldığını söyledi. Farrar, kısa bir zamanda bu aşının tüm popülasyonu Ebola virüsünden kurtaracağından ümitli.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz