Orta Doğu Korkunç Bir Sıcaklık Dalgasının Ortasında!

0

74 derecede kendinizi fırında gibi hissedeceksiniz muhtemelen. Aynı zamanda bu sıcaklık bir besinin güvenli yenmesini sağlayan en düşük sıcaklıktır. Bu sıcaklığın bir diğer anlamı ise İran’ın bir şehri olan Bandar Mahshahr üzerinden ölçülmüş olan sıcaklık olması.

Bu çarpıcı derece, yüksek oranda nem (34 derece) ve sıcaklığın (46 derece) birleşiminden oluşuyor. Ayrıca 34 dereceyi bulmuş olan su buharı sıcaklığına çok sık rastlanmıyor. Yani olayın neresinden de tutsanız olağan üstü bir durumla karşı karşıyayız.

Nemin yüksek olduğu zamanlarda bizler sıcaklığı olduğundan daha yüksek hissetme eğilimindeyiz çünkü yüksek nem buharlaşmaya engel oluyor, yani terleyerek kaybettiğimiz sıvı ne yazık ki buharlaşamıyor. Biliyoruz ki terleme vücut sıcaklığımızı ayarlayabilmemiz için geliştirmiş olduğumuz bir adaptasyon. Uluslararası Hava Servisi ise 50 derece ve üstü hava sıcaklığını sıcak çarpmasına neden olabilecek sıcaklık olarak değerlendiriyor.

Bu yazın başlarında sıcaklık dalgası Pakistan’da yaklaşık 1.200 kişiyi öldürdü. 7-8 gün boyunca bahsedilen sıcaklık dalgasının devam edeceği düşünülüyor ve otoriteler Orta Doğu’da yaşayan insanları sıcaktan korunmaya davet ediyor.

Washington Post‘a göre bu sıcaklık Dünya üzerinde ölçülmüş en yüksek sıcaklık değil. 2003 yılında Suudi Arabistan’da ölçülen sıcaklık 81 dereceyi bulmuştu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz