Yeni “Ejderha” Karınca Türlerine Game of Thrones Karakterlerinin Adları Verildi

0

Ejderha karıncalar Drogon ve Viserion ile tanışın.

27 Temmuz’da PLOS One’da yayımlanan bir raporda, araştırmacılar Yeni Gine’den 2 yeni karınca türü tanımladı.

Yeni karınca türleri, dünyanın her yerinde bulunan ve büyük kafaları ile tanınan Pheidole cinsindenler. Ama büyük kafalarına ek olarak bu türlerin sırtlarında iki tane de kocaman iğne bulunuyor.

Araştırmacılar bu iğnelerin, Game of Thrones’daki ejderha dekorlarına belirgin bir şekilde benzerlik taşıdığına karar verdiler ve onları buna göre isimlendirdiler. Yeni türler Pheidole viserion ve Pheidole drogon. (Üzgünüm Rhaegal, bugün senin günün değil.)

Pheidole drogon (solda) ve Pheidole drogon (sağda)

Tabii ki, boyut açısından bu adaşlarına daha az benziyorlar.

slightly longer look at Drogon

Daha çok bunun gibi:

Kana susamış küçük tatlı ejderhalar.

Araştırmacılar iğnelerin etkileyici bir savunma mekanizması olmasına ek olarak, iğnelerin, karıncaların büyük kafalarını desteklemeye yardımcı olan kas sistemi de içerebileceğini düşünüyor.

Teşhis sürecinin bir parçası olarak, karıncalar özelleştirilmiş bilgisayarlı tomografi tarayıcısı kullanılarak tarandılar. Bu tarayıcılar da tıbbi ortamlarda kullanılanlar gibi, ama bu karıncalar gibi daha küçük nesneleri tarayabilme yetisine sahipler. Bu metot ilk defa kullanılmış olmasa da ilkler arasında yer alıyor ve araştırmacılar bu taramaların daha yaygın kullanımıyla bu karıncalar gibi doğadaki yeni türlerin tanımlanmasının araştırmacılar için daha kolay hale geleceğini umuyor.

“Eğer Afrika’da bir çalılığın içinde çalışıyorsanız ve tanımlamak  istediğiniz bir karınca bulursanız halihazırda bilinen türlerin koleksiyonlarını görmek için Avrupa veya ABD’deki bir müzeye uçmak gerçekten de zor.” diyor raporun yazarlarından biri olan George Fischer. “Bu yolla sanal bir karınca indirebilir, ölçümler yapabilir ve tanımlamaya çalıştığınız numune ile kıyaslayabilirsiniz.’’


Sercan Sin

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz