Yeni Evlilerde DNA ile Evlilikten Duyulan Memnuniyet Arasındaki Bağlantı

0
Fotoğraf: Samantha Gades/Unsplash

Arkansas Üniversitesi’nde çalışan bir psikoloğun yaptığı yeni araştırmaya göre belirli bir gende yer alan varyasyon, evliliğin ilk yıllarında bağlılık ve ilişkiden duyulan memnuniyete fayda sağlayan özellikler ile ilişkili olabilir.

Yapılan önceki çalışmalar, CD38 geninde bulunan ve “CC” şeklinde adlandırılan bir varyasyonun minnettarlık seviyelerinde artış ile ilişkili olduğunu göstermiş. Arkansas Üniversitesi’nde çalışan psikolog Anastasya Makanova ile meslektaşları, genotiplenen yeni evliler üzerinde yapılan bir çalışmanın verilerini kullanarak CD38 CC varyasyonu ile güven, bağışlayıcılık ve evlilikten duyulan memnuniyet arasında bir bağlantı olup olmadığını araştırmak istemiş. Araştırmacılar CC varyasyonuna sahip kişilerin daha yüksek seviyelerde basiret bildirdiklerini keşfetmişler. Basiret özelliğinin, başarılı ilişkiler ve özellikle de güven bakımından faydalı olduğu düşünülüyor.

Nature Scientific Reports bülteninde yayımlanan çalışmanın birinci yazarı ve yardımcı psikoloji profesörü Makanova, evlilikten duyulan tatminin genelde başlangıçta yüksek olduğunu ve sonrasında düştüğünü söylüyor. “İnsanların, evliliğin yeni yapıldığı dönemde ilişkiden duyulan memnuniyeti sürdürmekte zorlanabilme sebeplerinden bazılarının altta yatan bir takım genetik yatkınlıklardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını görmek istedik” diyor Makanova.

Arkansas Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz