Yeni Fosil, Şimdiye Dek Bulunan En Büyük Kara Memelilerinden Birine Ait

0
32
P. linxiaense'nin sanatsal yorumu. Çizim: Yu Chen

Çin’in kuzeybatısında bulunan 26,5 milyon yıllık bir kafatası, şimdiye dek karada gezmiş en büyük memelilerden biri olan bir dev gergedan türüne ait.

Önemli derecede korunmuş olan fosil, yapılan yakın incelemelerden sonra Paraceratherium linxiaense şeklinde adlandırılmış. Boynuzsuz bir gergedan türü olan bu canlı, Avrasya’da ortaya çıkarılan altıncı boynuzsuz gergedan türü.

Bu canavarın tam boyutunu sadece kafatasına bakarak çıkarmak zor fakat diğer Paraceratherium fosilleri, bu hayvanların bir zamanlar şaşırtıcı derecede ince bacakları ve yaklaşık 4,8 metrelik bir omuz yüksekliği olduğunu akla getiriyor. Bu yükseklik, günümüzdeki en büyük zürafaların boyutu kadar. Günümüzdeki gergedanların yüksekliği ise ancak iki metreye ulaşıyor.

Yine de bu canavarın kütlesi, gerçek bir kara devi şeklinde öne çıkmasını sağlıyor. Tam fosillerin olmaması yüzünden yeterli saptama yapılamasa da, tahminler 11 ila 20 ton arasında değişiklik gösteriyor; yani hemen hemen üç ila beş Afrika filinin birleşimiyle aynı boyutta…

Bu büyük arkadaşın kafatasından tahmin yürüten araştırmacılar, P. linxiaense‘nin kendi cinsindeki en büyük dev gergedan olabileceğini düşünüyor (fakat araştırma takımı, nesnel bir boyut vermiyor).

P. linxiaense’ye ait kafatasının teknisyene göre boyutu. Fotoğraf: Tao Deng

Yeni keşfedilen tür, bulunan diğer dev gergedan fosilleriyle karşılaştırıldığı zaman daha derin bir burun boşluğuyla beraber nispeten kısa bir gövdeye ve uzun bir boyna sahip.

P. transouralicum’un (soldan üçüncü) tahmini boyutunun insanlar, diğer büyük memeliler ve Patagotitan mayorum dinozorunun boyutuna göre oranı. Şema: Wikimedia Commons

Tüm bu özellikler, Kazakistan ve kuzeybatı Çin’in diğer bölgelerinde bulunan P. lepidum dev gergedanını daha çok andırıyor. Daha güneyde bulunan ve P. bugtiense adı verilen bir diğer tür, daha sığ bir burun boşluğu ile daha küçük bir boyuta sahip.

Carly Cassella/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here