Taykonotlar, Çin’in Yörüngedeki Uzay İstasyonuna İlk Defa Giriş Yaptı

0
23
Taykonotlardan biri istasyonda uçarken. Fotoğraf: Jin Liwang/Xinhua - Fransa Haber Ajansı

İlk taykonotlar, Perşembe günü Çin’in yeni uzay istasyonuna ulaştı ve ülke, tarihindeki en uzun mürettebatlı görevini başarıyla gerçekleştirdi. Bu gelişmeyle birlikte Pekin, önemli bir uzay gücü olma yolundaki tarihi adımlardan birini geride bıraktı.

Üç kişilik mürettebat, Çin’in kuzeybatısındaki Gobi Çölü’nde yer alan Jiuquan fırlatma merkezinden fırlatılan Uzun Yürüyüş-2F roketiyle kalkış yaptı. Uzay aracı, yaklaşık yedi saat sonra taykonotların üç ay geçireceği Tiangong istasyonuna kenetlendi.

Devlet yayın kuruluşu CCTV, yolculuk sırasında uzay aracının içerisinden canlı yayın yaptı. Uzay aracı yörüngeye ulaştığında üç taykonotun kask vizörlerini kaldırdığı ve birinin kameraya gülüp el salladığı görüldü.

Uzay istasyonundaki Çinli taykonotlar. Fotoğraf: Jin Liwang/Xinhua – Fransa Haber Ajansı

Bir diğer taykonot, yer çekimsiz ortamda dizindeki kalemi havada gezdirdi ve uçuş rehberini inceledi.

Çin İnsanlı Uzay Ajansı, devlet televizyonu canlı görüntüleri gösterdiği sırada Uzun Yürüyüş roketinden ayrılan Şenzou-12 uzay aracının Tiangong istasyonundaki “çekirdek modülün ön kısmıyla başarılı şekilde kenetlendiğini” aktardı.

Taykonotlar, Perşembe akşamı itibarıyla çekirdek modüle girerken gösteriliyor. Bir tanesi de bu süreçte 360 derece dönüyor.

Grubun yaşam alanlarını hazırlamaları ve bu sabah (çekirdek modüle daha önce kenetlenen) Tianzou-2 kargo aracına kapı açmaları bekleniyor.

Fransa Haber Ajansı. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here