Yeni ve Güçlü Bir Kamera Yıldızların Nasıl Oluştuğunu Gözlemleyecek

0

Oldukça gelişmiş devasa bir teleskop ile gök bilimciler Evren’in yıldızlar arası ortamının içinden geniş açılı bir görüntü çekmeyi planlıyorlar.

Massachusetts Amherst Üniversitesi ve Arizona State Üniversitesinde gök bilimciler TolTEC adında, Dünya üzerindeki en hassas milimetrik dalga boyu polarimetrik kamerayı geliştiriyor. Kamera, elektromanyetik spektrumda üç farklı bant boyunca 7000 detektör kullanacak. Yapımı tamamlandığında Meksika Puebla’da bulunan  yaklaşık 50 metre çapındaki, dünyanın en büyük tek çanaklı  hareket ettirilebilir milimetre dalga boyu teleskobu olan Büyük Milimetre Teleskobu ile birleştirilecek.

Bu birleşim, bir kuyruklu yıldızın çekirdeğinde nelerin olduğu, yıldızlar arası toz bulutlarının derinliklerinde yıldız oluşumu ve gök ada evrimi gibi süreçlerin “çevresel bağlamı” hakkında bilgi toplamak için daha donanımlı bir hale gelecek. Massachusetts Amherst Üniversitesi Astronomi Profesörü ve TolTEC takımının lideri Grant Wilson’a göre, TolTEC’in birlikte çalışacağı Atacama Büyük Milimetre/Milimetre-altı Dizisi gibi günümüz teleskop teknolojisi aynı bölgeleri ve süreçleri incelemek için daha yüksek çözünürlüğe sahip ancak bağlam açısından gökyüzünün geniş alanlarını incelemek için yeterli değil.

Wilson “Bu, gök bilimcilerin ister gök adaların evrildiği geniş ölçekli bir yapı, veya yıldız yağmurlarının oluştuğu galaktik ortam olsun, isterse de yıldızların oluştuğu ipliksi gaz kompleksleri olsun ayrıntılı astrofiziğin gerçekleştiği ortamı görmelerini sağlayacak. Haritalarımız çalıştığımız süreçlerle ilgili ayrıntılı bilgiler verecek” diyor.

Bu kamera ile gökyüzünün haritasını çıkarmak tek başına Büyük Milimetre Teleskobundan 100 kat daha hızlı olacak. Normalde beş yıl sürecek gözlemler bu sayede bir haftadan biraz fazla bir zamanda tamamlanacak. Arizona State Üniversitesinin açıklamasına göre 2018 yılında tamamlandığında, yüzlerce karelik açıları kapsayan üç büyük gökyüzü araştırmasını içeren iki yıllık bir program başlayacak. Bu araştırmada bulunanlar ise halk ile paylaşılacak. Öyleyse bir kaç sene içinde #PrettySpacePics etiketine hazır olun.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz