Bu Yılın En Önemli 9 Güvenlik Buluşu

0

1.Openworks Engineering Skywall 100: Drone Yakalayıcı

FAA ( Federal Havacılık Kurumu)‘ya kayıtlı yarım milyon İHA’nın büyük bir çoğunluğu zararsız. Bunun yanı sıra Youtube’ta yıldızı giderek parlayan ateş-püskürtücüler de bulunmakta. The SkyWall 100 omuz askılı hedef fırlatıcısı zararlı havacıları yere indirmede kolluk kuvvetlerine göre bugüne kadarki en iddialı olanı. 990 m uzaklığa kadar hedefe kitlenebilen ve otomatik nişan almayı sağlayan yazılıma sahip silah, İHA’yı yakalamak, paraşüt yardımıyla yere indirmek ve cihazın elektronik yapısını çökertebilmek üzere üç farklı şekilde ateşlenebiliyor. Saatte 37 km’lik hıza ve 3 kg’a kadar ulaşan İHA’ları yakalayabiliyor (DJI Phantom 4’ün -bilinen en akıllı kameralı dron- iki katı kadar).

SkyWall’ın Birleşik Devletler Kara Kuvvetleri için olan son demosu 11 atışın 10’nunda hedefi vuruyor. Amatör komandolar için kötü bir haberimiz var: Bu ürün sadece profesyoneller için.

2.Knightscope K3: AVM Polisi Otonom Robot

Robotik korumalar için geceleri boş arazileri gözlemlemek kolayken hareket halindeki iç mekanları kaydetmeye gelince işler zorlaşıyor. 1.3 m’lik K3 robotu birden fazla lidar ( sürücüsüz araçlardaki menzil ölçen lazer ) ve başka sensörler kullanarak canlı haritalar oluşturuyor ve alışveriş merkezleri, ofisler ve sunucu (server) odalarında kendi yolunu bulabiliyor. Çok yakında yüz-tanıma özelliği eklenmiş bu R2-D2 robotu şüpheli kişileri içeren veritabanı ile karşılaştırma yaparak bina güvenliğini sağlayacak.

3.Metasensor’s Sensor-1: Eşyalarınız için Hareket Sensörü

Kaybettiğiniz herhangi bir şeyi bulmanızda nesne takip cihazlarının büyük bir kısmı size yardımcı olabilir. The Sensor-1 ise eşyanızı kaybetmek üzereyken sizi haberdar ediyor. İvmeölçer, jiroskop ve mıknatısölçer ile donatılmış bu küçük cihaz eşyanızın en ince hareketinde sizi uyarıyor. Telefona veya başka bir cihaza Bluetooth ile bağlandığında meraklı misafirleri veya kahvenizi alırken dizüstü bilgisayarınızı çalmak üzere olan kişileri durdurabiliyor.

4.Scott Safety’s Scott Sight: Mükemmel Görüşlü İtfaiyeci

Elde taşınan termal kameralar 90’lardan bu yana duman kaplı binalarda itfaiyecileri yönlendiriyor. Scott Sight en önemli durum olan hayat kurtarmada hareket eden kamerasıyla görüntüyü yüz maskesine düşürerek itfaiyecilerin ellerine hareket özgürlüğü veriyor.

5.Roost Smart Battery: Sadece bir Batarya değil

Kolayca düşen duman dedektörleri bir yılda yangından kaynaklanan 900 ölüme sebep oluyor. Roost’un Wi-Fi özellikli 9 volt bataryası rahatsız edici cızırtılar olmadan ölmek üzereyken sizi haberdar ediyor. Roost herhangi eski bir duman dedektörüne takıldığında alarm kapandığı anda, siz uzaktayken bile bağlı olduğu akıllı telefona bildirim gönderebiliyor. Diğer akıllı ev aletleri ile de haberleşebilmesinin yanı sıra itfaiyeciler için ön kapının kilidini açmak gibi görevleri otomatik olarak yerine getiriyor.

6.Broadband Discovery’s Ronin, Keskin Gözlü Kontrol Noktası

Geçtiğimiz Kasım ayında, New Orleans Saints taraftarları sıradan metal dedektörlerden daha hızlı çalışan ve daha dikkatli olan güvenlik tarayıcısı gömülü sütunların arasından geçtiler. Askeri kontrol noktalarından uyarlanma Ronin, manyetik alandaki dakikalık değişimleri kaydeden manyetik ve nabızölçer sensörleri ile kaçak eşyaları ve silahları seçebiliyor. Halka açık alanlardaki sıraların beş kat daha hızlı hareket etmesini sağlayan Ronin, aynı zamanda üst aramalarına olan ihtiyacı da azaltıyor.

7.Red Balloon Symbiote Defense: Genel Anti-Virüs

İnternete bağlanan her cihazımızla bilgisayar korsanlarının (hackerların) verilerimize sızabileceği bir arka kapı daha yaratıyoruz. Symbiote Defense yazılımı yazıcılardan arabalara, işletim sistemi fark etmeksizin her şeyi koruyor. Program, kötü niyetli eylemleri tespit ederek anında bu tehditleri ortadan kaldırıyor. DARPA(Defansif İleri Araştırma Proje Ajansı) ve Homeland Security (Ulusal Güvenlik Bakanlığı) tarafından desteklenen bu yazılım ilk denemesini geçtiğimiz güz HP yazıcılar ile yaparken önümüzdeki yıl daha fazla cihaz ile etki alanını genişletecek.

8.DARPA and Office of Naval Research: Sea Hunter, Askeriyenin İlk İnsansız Deniz Aracı

 

The Sea Hunter savaş gemisi bir mürettebat için yeterli büyüklükte olsa da mürettebata gerek kalmayabilir. Silahlı Kuvvetler’in otonom gözlem özelliği olan bu ilk gemi tasarımı, eğitimli denizcilerle dolu bir gemi için bile fazla ve sıkıcı olan denizaltı arayışına yeni bir soluk getiriyor. Sea Hunter’ın özel navigasyon algoritması 40 m’lik gemilerin denizcilik kurallarına uyarak diğer tekneler ile çarpışmasını engellemeye yönelik garanti veriyor. Eğer iki yıllık deneme başarılı olursa, Deniz Kuvvetleri Bakanlığı patlamamış mayınları etkisizleştirme gibi görevleri yapacak insansız deniz araçlarını geliştirmeyi düşünebilir.

9.Qualcomm Snapdragon Sense ID: Hacker Saldırılarına Dayanıklı Yazıcı ve Tarayıcı

Hackerlar genel kullanımda olan biyometrik tarayıcıları sahte parmak izleri ile kandırabileceklerini gösterdiler. Sense ID sensörü bu durumu neredeyse imkansız hale getiriyor. Ultrasonik tarayıcı sayesinde parmak izinin derinliğini saptayarak izin kıvrım, köşe ve gözeneklerini içeren ayrıntılı üç boyutlu haritasını oluşturuyor.


Çeviren: Sultan Eylem Atabay

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz