Yeni Keşfedilen 150 Milyon Yıllık Köpek Balığı

0
218
Fotoğraf: Pixabay

Araştırmacıların yeni tanımladığı nadir bir fosil, yaklaşık 150 milyon yıl önceki Üst Jura dönemi sırasında var olan sığ, tropik-alt tropik bir denizde oluşan bir dizi tortul kayaç olan İngiltere’deki Kimmeridge Kil Oluşumu’nda keşfedilmiş. 20 yıldan uzun bir süre önce İngiltere’nin güney kıyısında keşfedilen bu fosil köpek balığı iskeleti, şimdilerde Etches Koleksiyonu’nda tutuluyor. Koleksiyondaki diğer fosil köpek balığı numuneleri de önümüzdeki yıllarda incelenecek.

Köpek balığı dişleri, ömür boyu yeniden çıkabilmeleri sebebiyle omurgalıların fosil bulgularında en yaygın karşılaşılan numunelerden biri. Fakat yeterince mineralleşmeyen kıkırdaksı iskeletlerinin düşük muhafaza potansiyeli, çoğu vakada fosillerin tamamen muhafaza olmasını önlüyor.

İngiltere’deki Üst Jura Dönemi’nden kalma Kimmeridge Kil Oluşumu’nda keşfedilen yeni hybodontiform köpek balığı Durnonovariaodus maiseyi’nin dişleri. Fotoğraflar: Sebastian Stumpf

Şimdiyse Viyana Üniversitesi’nde çalışan Sebastian Stumpf’un önderlik ettiği ve PeerJ bülteninde yayımlanan yeni bir çalışmada, Geç Jura döneminde İngiltere’deki sığ ve tropik-alt tropik bir denizde oluşan fosilli bir kaya dizilimi olan Kimmeridge Kil Oluşumu’ndaki yeni bir antik köpek balığının fosil iskeleti sunuluyor.

Yaklaşık 150 milyon yıllık olan bu yeni köpek balığı fosili, Durnonovariaodus maiseyi adı verilen ve daha önce bilinmeyen hybodontiform grubu bir köpek balığı cinsi ile türüne atanmış. Son derece nadir olan ve yaklaşık 20 yıl önce İngiltere’nin güney kıyısında bulunan bu fosil, bilimsel açıdan İngiltere’nin en önemli fosil koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan Etches Koleksiyonu’nda tutuluyor.

Viyana Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here