Yeni Tanımlanan Boynuzlu Dinozor, Türünün En Eski Örneği

0
41
Menefeeceratops sealeyi. Canlandırma: Sergey Kasovski

82 milyon yıl önce ABD’nin New Mexico eyaletinde yaşayan ve yeni tanımlanan boynuzlu bir dinozor, boynuzlu ya da yakalı dinozorlar şeklinde bilinen bir grup olan seratopsid türünün bilinen en eski örneklerinden. Araştırmacılar, bulgularını PalZ (Paläontologische Zeitschrift) bülteninde yaptıkları bir yayınla bildiriyor.

Menefeeceratops sealeyi, seratopsid dinozorların evrimine dair bilinenlere önemli bilgiler ekliyor. Bu dinozorlar, gagalı yüzlerinin yanısıra boynuzları ve yakalarıyla da tanınıyor. Yeni keşif, özellikle boynuzlu dinozorların sentrosaurin alt familyasına ışık tutuyor. Menefeeceratops‘un ise bu alt familyanın en eski üyesi olduğuna inanılıyor. Dinozorun kalıntıları, Kretase döneminin sonunda yok olmadan önce grubun evrimsel güzergâhına yönelik daha net bir görüntü sunuyor.

New Mexico Doğa Tarihi ve Bilim Müzesi’nde çalışan Sebastian Dalman’ın önderlik ettiği çalışmaya, doktorasını yakın zaman önce Penn Eyalet Üniversitesi Sanat ve Fen Bilimleri Fakültesi’nin Dünya ve Çevre Bilimleri Bölümü’nde tamamlayan Steven Jasinski ile Veterinerlik Fakültesi’nde çalışan Peter Dodson katkıda bulunmuş.

Boynuzlu dinozorlar üzerine ihtisas yapan Dodson, “Geçtiğimiz yirmi yılda, seratopsid çeşitliliğine yönelik edindiğimiz bilgilerde çarpıcı bir artış oldu” diyor. “Bu artışın büyük bölümü, Utah’tan Alberta’ya kadar daha kuzeyde yapılan keşifler sonucunda meydana geldi. Bu kadar güneyde yer alan bu bulgunun, önceki seratopsid keşiflerinden önemli ölçüde daha eski olması da ayrıca heyecan verici. Kuzey Amerika’nın batısındaki Geç Kretase dinozor faunalarının evrimini anlamada, Menefee dinozorunun ne kadar önemli olduğunu vurguluyor.”

Pennsylvania Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here