Yeni Keşfedilen Yumuşak Kabuklu Kaplumbağa, T. rex ve Triceraptor’lar ile Birlikte Yaşamış

0
66 milyon yıldan uzun zaman önceki Kretase Dönemi'nin sonlarında, yeni keşfedilen yumuşak kabuklu kaplumbağa Hutchemys walkerorum'u Dinozorlar Çağı'ndaki simgesel türlerin yanında gösteren hayali bir sahne. Canlandırma: Sergey Krasovski

Yeni tanımlanan yumuşak kabuklu bir kaplumbağa, 66,5 milyon yıl önce Kretase Dönemi’nin sonunda ve ABD’nin Kuzey Dakota eyaletinde yaşamış. Kretase’nin bitimindeki kitlesel yok oluştan hemen önce yaşayan bu kaplumbağa, Cretaceous Research bülteninde paylaşılan yeni araştırmaya göre bu cinsin bilinen en eski türlerinden biri.

Hutchemys walkerorum, aralarında Tiranozor rex ile Triceraptor’ların da bulunduğu büyük ve tanınmış dinozorların Dünya’da dolaştığı bir dönemde yaşamış. Yumuşak kabuklu kaplumbağalara dair bilinenlere yenilerini ekleyen bulgular, Kretase’nin sonunda meydana gelen kitlesel yok oluşun kaplumbağaların evrimine dönük olası etkilerini de kapsıyor.

Hutchemys walkerorum, plastomeninler şeklinde adlandırılan Trionychidae familyasında yer alan belli bir yumuşak kabuklu kaplumbağa grubuna ait. Bu kaplumbağalar, günümüzde var olan yumuşak kabuklu kaplumbağalara benziyor. Fakat plastomenin kaplumbağalarının plastronları (karın bölgesini kaplayan kemikler), birbirine daha kuvvetli şekilde bağlanmış görünüyor ve diğer yumuşak kabuklu kaplumbağalara göre genelde daha büyük, daha sağlam duruyor.

 

 

 

 

Kaynak: Pennsylvania Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz