Yeni Lazer, Kan Dolaşımındaki Kanser Hücrelerini Anında Hedef Alıp Öldürebiliyor

0

VICTOR TANGERMANN

Arkansas Üniversitesi’nde görev yapan bilim insanları, kanser hücrelerinin izini bulup onları öldürebilen; üstelik bunların hepsinin cildin dışından yapan bir lazeri başarıyla test etmişler.

Çalışmanın yazarı Vladimir Zharov, IEEE Spectrum sitesine şöyle söylüyor: “Bu teknoloji tamamen girişimsiz olsa da, metastazın ilerlemesini önemli oranda engelleme potansiyeline sahip.”

Çalışmanın amacı, metastaz yapmadan veya vücuda yayılmadan önce kanser hücrelerini öldürmek. Kansere bağlı ölümlerin başlıca sebebini metastaz oluşturuyor.

Kanda dolaşan bu tümör hücrelerine lazer tutan bilim insanları, bu hücrelerin sıradan hücrelere göre çok daha fazla ısı enerjisi emmesine yol açmış. Hücreler, bu ısıyla birlikte genişlemiş ve çökmüş.

Zharov, 2017 yılında yaptığı bir açıklamada şöyle söylemiş: “Lazerlerin kullanımı, hastalıkların teşhis ve tedavisinde devrim meydana getirdi. Ancak lazerlerin büyük boyutlu olması, bunların hücresel seviyedeki pek çok tıbbi uygulamada kullanılmasını engelledi.”

Üstelik sonuçlar umut vericiymiş: “Bir hastada, tümör hücrelerinin yüzde 96’sını ortadan kaldırdık” diyor Zharov. Üstelik bunu, daha lazeri tam güç çalıştırmadan yapmışlar.

Böyle bir cihaz ilk defa yapılmıyormuş ancak Zharov, bunun insanlar üzerinde gösterilen ilk cihaz olduğunu iddia ediyor.

Benzer şeyler, daha önce çok sayıda cihaz ile denenmiş. Bunların arasında, Michigan Üniversitesi’nde görev yapan araştırmacıların oluşturduğu ve bileğe takılan bir cihaz da yer alıyormuş.

Ancak bu yeni cihaz, başka bir avantaja daha sahipmiş: Bir saat içerisinde bir litre kanı tarayabiliyormuş ve bu miktar, rakip cihazlara göre çok daha yüksekmiş.

Araştırma, Science Translational Medicine bülteninde yayınlandı.

 

 

 

 

Futurism

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz