Yeni Wi-Fi Sistemi Daha Geniş Menzil ve Daha Az Güç Tüketimi Sunuyor

0
Sabırsızlanıyoruz.
‘Wi-Fi HaLow’ adı verilen yeni bir Wi-Fi standardı, Wi-Fi Birliği tarafından duyuruldu ve daha uzun menziller üzerinden cihazları birbirine bağlarken, mevcut Wi-Fi ağlarından daha az güç kullanıyor.
HaLow (‘Halo’ diye okunuyor) 900MHz bandında çalışıyor, oysa evinizde çalışan kablosuz ağlar ya 2.4GHz ya da 5GHz bantlarında çalışıyor. Wi-Fi Birliği’ne göre 900MHz bandının sahip olacağı temel üstünlükler, Wi-Fi sinyallerinin daha büyük mesafelere seyahat etmesini mümkün kılarken (Wi-Fi Birliği’ne göre, bugünün Wi-Fi menzilinin neredeyse iki katı) daha büyük güç tasarrufu sunacak olması.
Teknik ismi IEEE 802.11ah olarak geçen Wi-Fi HaLow’ın düşük güç tüketimi , şebeke gücüne bağlanmayan ve bunun yerine pille çalışan giyilebilir küçük cihazlar veya ‘akıllı ev’ cihazlarında kullanılmak için uygun olabileceği anlamına geliyor.
Akıllı ev cihazları olarak adlandırılan küçük ve birbirine bağlı cihazlar (genelde toplu olarak ‘Nesnelerin İnterneti’ şeklinde adlandırılıyorlar), Wi-Fi HaLow’ın temel hedefi durumundalar ve bunun çok iyi bir sebebi var. HaLow, daha uzun menzilli Wi-Fi sunuyor ve kablosuz sinyalleri engelleyen duvarlar ile engellerin içinden daha iyi geçebiliyor. 900MHz bandı ise veri aktarım hızını önemli oranda kesiyor.
Çoğumuzun evinde bulunan ana akım Wi-Fi teknolojisi ile karşılaştırıldığı zaman, özellikle 5GHz’lık 802.11ac standardı saniyede birkaç yüz megabit veri değerine çıkarken, HaLow çok yavaş kalıyor ve saniyede 150 kilobit ve 18 megabit arasında veri değerleri sunuyor.
Diğer bir deyişle, büsbütün bir Wi-Fi HaLow bağlantısından video izlemek veya ev bilgisayarınızı çalıştırmak istemeyeceksinizdir, çünkü hızlar yeterli değil. Akıllı saatler, spor takip cihazları, bağlanmış ampuller ve fantezi kahve makineleri için, HaLow yeterli derecede hızlı veri değerleri sağlayacak ve bu tür cihazlar arasında gidip gelen veri trafiği miktarı çok daha düşük olacak.
Tabii ki bu cihazlardan bazılarında, bir diğer düşük güçlü veri bağlantısı teknolojisi olan Bluetooth zaten bulunuyor. Fakat HaLow’ın Bluetooth üzerinde sahip olduğu üstünlük, cihazların doğrudan İnternet’e bağlanabilecek olması. Oysa Bluetooth cihazlar temel olarak sadece diğer yerel cihazlara bağlanıyor.
Bu durum beraberinde bazı güvenlik tehkilerini getirse de (çünkü İnternet’e bağlanan herhangi bir cihaz, daha kolay kırılabilir) aynı zamanda teknolojiyi çok daha kullanışlı yapacak, çünkü bir web bağlantısına sahip herhangi bir yerden cihazlarımızı idare edip gözlemleyebileceğiz.
Wired dergisinden Brian Barrett’ın tercüme ettiği üzere: “Şimdilik bu çok önemliymiş gibi görünmeyebilir, fakat özellikle giyilebilir cihazların gerçekten zincirlerinden kurtulmaya çabalamasıyla ciddi hale gelecek. Sonunda, bağlanmış cihazların Pinokyo’dan gerçek bir çocuğa dönüşmesi gerekecek. HaLow bu işleme yardım edebilir.”
Wi-Fi Birliği, şimdiye kadar kesin güç beyannamelerini açıklamadı, bu yüzden HaLow’ın, Nesnelerin İnternet’ini dolduracak olan cihazlar için gerçekten ne kadar verimli olacağını bekleyip görmemiz gerekecek.
Fakat bu noktadaki en büyük sınırlayıcı, bu yeni teknolojinin gelmesinin ne kadar uzun süreceği. Wi-Fi Birliği, HaLow ürünlerini 2018’e kadar onaylamayı beklemiyor, yani şimdilik sabırsızlansak da, beklemek zorunda olacağız gibi görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz