Bu grafen temelli nanorobotlar, okyanusları temizleyebilir

0
Kendinizi kollayın, ağır metaller.
Grafen kaplı nanorobot sürüleri, bulanık okyanusları temizlemede şimdiye dek en iyi umudumuz olabilirler. Biliminsanları bu yeni mikroskobik su altı savaşçılarının, atıksuda bulunan kurşunun yüzde 95’e kadarını sadece bir saatte temizleyebildiğini gösterdi.
Okyanus kirliliğinin tüm zamanların en yüksek seviyesinde olmasıyla beraber, bu icat daha iyi bir zamanda ortaya çıkamazdı. Kirliliğin çoğu, elektronik üretimi gibi sanayi faaliyetlerinden kaynaklanıyor. 2050 yılı itibariyle, dünyanın okyanuslarında balıktan çok plastik olacağı tahmin ediliyor. Kurşun, arsenik, cıva, kadmiyum ve krom, yakın gelecekte hassas ekolojik dengeyi etkileyerek, insanlar da dahil olmak üzere yiyecek için buna bel bağlayan tüm hayvanlar için işleri daha da zorlaştıracak.
Uluslararası araştırmacılardan oluşan bir takımın geliştirdiği yeni nanorobotlar üç kilit bileşene sahip: kurşunu (veya başka bir ağır metali) emmek için bir grafen oksit dış taraf; araştırmacıların nanorobotun hareketini manyetik bir alan aracılığıyla yönetmesini sağlayan nikel bir çekirdek ve bir motor görevi gören ve hidrojen peroksit ile kimyasal tepkime oluşturarak robotları ileri iten içteki platinyum kaplama.
Bir insan saçının kalınlığından daha ufak olan nanorobotlar bir kere çalıştırıldıkları zaman, ileriki temizlikler için yeniden harekete geçirilebiliyorlar.
Nanorobotların geliştirilmesinin ardındaki bilim insanları, robotların suyu temizlemedeki yetenekleri ve yeniden kullanılabilmek şekilleri sayesinde, mevcut çözümlerden daha verimli ve daha hesaplı olabileceklerini düşünüyorlar.
Almanya’daki Max-Planck Akıllı Sistemler Enstitüsü’nden takım üyesi Samuel Sanchez şöyle aktarıyor: “Bu, çevresel uygulamalar konusunda akıllı nanocihazların yeni bir uygulamasıdır. Kirlenmiş çözeltilerdeki ağır metalleri yakalayabilen ve onları istenen yerlere taşıyabilen, hatta onları serbest bırakarak ‘döngüyü kapatabilen’, kendi gücünü sağlayan nanorobotların kullanımı, endüstriyel uygulamalara doğru atılmış büyük bir adım.”
Bu deneylerde kullanılan nanorobotlar, kusursuz bir manyetik alan kullanılarak kontrol edildiyse de, araştırmacılar gelecekte bu robotların kendi kendilerini özerk olarak yönlendirebileceklerini söylüyorlar.
Gelecekteki araştırmalar ise farklı kirletici türlerine saldırmaya ve robotların üretim masraflarını azaltmaya odaklanacak.
Nanorobotları yönlendirmek için kullanılan aynı manyetik alan, daha sonra onları toplamak için kullanılıyor. Bu noktada, asidik bir çözelti kullanılarak kurşun iyonları uzaklaştırılıyor ve robotlar yeniden çalışmaya hazır hale geliyor. Sonunda aynı tür teknikler, ilaç dağıtımı gibi başka alanlarda kullanılabilir.
Takımın çalışması Nano Letters bülteninde yayınlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz