Yeni Yapay Dokuyla Kalp, Kaslar ve Ses Telleri Onarılabilir

0
340
Hidrojellerin testinde kullanılan ses teli biyoreaktörünün canlandırılmış görüntüsü. Canlandırma: Zixin He

McGill Üniversitesinde çalışan bilim insanları; kimya, fizik, biyoloji ve mühendislik bilgilerini birleştirerek kalbi, kasları ve ses tellerini onarabilecek kadar sağlam olan yeni bir biyo malzeme geliştirmişler. Bilim insanlarının Advanced Science bülteninde yayımlanan bu başarısı, onarıcı tıp alanında büyük bir ilerlemeyi temsil ediyor.

McGill Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünde doktora adayı olan Guangyu Bao, “Kalbi hasar görüp iyileşmekte olan insanlar, sıklıkla uzun ve çetrefilli bir yolculuktan geçiyor” diyor. “Sürekli hareket eden dokuların kalp atışına dayanması gerektiğinden, iyileşme de zorlu bir süreç oluyor. Aynı şey ses telleri için de geçerli. Şimdiye kadar bu iş için yeterince güçlü, enjekte edilebilir bir malzeme bulunmuyordu.”

Profesör Luc Mongeau ile Yardımcı Profesör Jianyu Li öncülüğünde çalışan araştırma takımı, yara onarımı için enjekte edilebilen bir hidrojel geliştirmiş. Söz konusu hidrojel, hücrelerin yaşayıp büyümesi için yer sağlayan bir biyo malzeme türü. Vücuda enjekte edildiği zaman, hücrelerin büyümesine olanak sağlayan kararlı ve gözenekli bir yapı oluşturuyor. Hücreler bu yapının içinden geçerek zedelenen organları da onarabiliyorlar.

“Sonuçlar umut verici” diyor Guangyu Bao. “Yeni hidrojelin günün birinde, örneğin gırtlak kanseri olup iyileşen kişiler gibi ses telleri zedelenen insanların sesinin geri getirilmesinde implant olarak kullanılmasını umuyoruz.”

 

 

 

 

Kaynak: McGill Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here