Yeni Yapay Zeka Aracı, Çok Daha İsabetli Grip Tahminleri Sunuyor

0
1669

Stevens Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan araştırmacıların geliştirdiği ve gücünü yapay zekadan alan yeni bir tahmin aracı sayesinde, grip salgınlarını öngörmek artık biraz daha kolay.

Konum verisini de dahil eden yapay zeka sistemi, son teknoloji diğer tahmin yöntemlerini geride bırakmayı başarıyor ve isabet oranında %11’e kadar bir artış sağlayarak, grip salgınlarını 15 hafta öncesine kadar tahmin edebiliyor.

Önceki tahmin araçlarında, enfeksiyon oranlarının zamanla değişme biçimi incelenerek çeşitli kalıplar belirlenmeye çalışılmış. Fakat Stevens’daki çalışmaya önderlik eden Yue Ning ve takımı, grafik bir sinir ağı kullanarak; grip enfeksiyonlarını birbirine bağlı bölgesel kümeler şeklinde kodlamışlar. Bu durum ise algoritmanın, grip enfeksiyonlarının bir bölgeden diğerine geçme şeklindeki kalıpları açıklığa kavuşturmasına ve bir bölgede belirlenen kalıpları kullanarak, diğer konumlardaki tahminlere bilgi aktarmasına olanak sağlamış.

Yardımcı bilgisayar profesörü olan Ning şöyle söylüyor: “Mekan ve zamanın etkileşimini yakalamak, mekanizmamızın gizli kalıpları belirlemesini ve grip salgınlarını hiç olmadığı kadar isabetli tahmin etmesini sağlıyor. Bu araç, kaynakların daha iyi bölüştürülmesine ve halk sağlığının daha iyi planlanmasına olanak sağlayarak, grip salgınlarıyla mücadele biçimimizde büyük bir etki meydana getirecek.”

Ning ve takımı, yapay zeka aracını ABD ve Japonya’dan alınan gerçek dünya koşulları ile bölgesel veriler kullanarak eğitmiş. Daha sonra aracın yaptığı tahminleri, tarihsel grip verileriyle test etmişler. Diğer modeller, geçmiş verileri kullanarak grip salgınlarını bir veya iki hafta önceden tahmin edebiliyormuş. Fakat konum verilerinin dahil edilmesi, birkaç aylık dönemi kapsayan çok daha sağlam tahminlere olanak sağlamış.

Stevens Teknoloji Enstitüsü. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here