Yeni Zelanda Devasa Bir Deniz Sığınağı Oluşturuyor!

0

Geçtiğimiz günlerde kırk yılda deniz popülasyonunun neredeyse yarısını yok ettiğimizin haberini vermiştik üzülerek. Bunun üzerinde kısa bir süre geçtikten sonra, bu sebepten olsun ve ya olmasın, Yeni Zelanda’dan güzel bir haber geldi. Yeni Zelanda hükümeti kendi kara sınırlarının iki katı büyüklüğünde bir okyanus alanını koruma altına almaya hazırlanıyor!

Karmadec Okyanus Sığınağı bu bölgedeki tüm avlanma faaliyetlerine yasak getireceğini duyurdu. Sadece okyanus ekosistemi korunmayacak, bölgenin benzersiz yapısı da koruma altına alınacak.

Sığınak önümüzdeki yıl faaliyete geçecek ve dünyanın en derin ikinci deniz çukurunu ve elliye yakın deniz altı volkanını da içinde bulunduracak. Ayrıca bu bölge, balık, kuş, balina ve deniz kaplumbağaları açısından son derece zengin. Bunlar göz önünde bulundurulduğuna bu projenin önemini kavramak son derece kolay oluyor.

Elbette ki balıkçılık sektörü bu karardan hiç ama hiç memnun değil. Ancak proje büyük destek gördü ve herkes bu bölgenin bu gidişle insanlar yüzünden yaşanamaz hale geleceğinden emin. Yeni Zelanda’ya ek olarak Amerika Birleşik Devletleri hükümeti de böyle bir proje yapmayı gündemlerine aldılar. Umuyoruz ki diğer ülkeler de Yeni Zelanda’yı yalnız bırakmaz ve deniz ekosistemine, son kırk yılda çektirdiğimiz acılardan dolayı özür dileyebiliriz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz