Yeni Zelanda’da Hiç Yeni Koronavirüs Vakası Kalmadı

0
Yeni Zelanda'da COVID-19'un yayılışını durdurmaya yardımcı olmak amacıyla kapatılan park ekipmanı. Unsplash

Yeni Zelanda’da onaylanmış son COVID-19 hastası, 12 gün önce hastaneden çıktı. Ülke, o zamandan beri yeni vaka çıkarsa diye tetikte bekliyor. Pazartesi günü rahat bir nefes alan sağlık yetkilileri, yeni koronavirüsün şimdilik Yeni Zelanda’dan bertaraf edildiğini duyurdu.

Pek çok insanın, ülkenin vaka sayısında sergilediği başarılı düşüşün sebebi olarak gösterdiği ve Mart ayının ortasında yürürlüğe giren son derece katı tecrit önlemlerinden sonra Yeni Zelanda, dikkatle planlanan aşamalarla normalleşmeye başladı. “Her zamanki gibi” adını taşıyan son aşamanın, 22 Haziran’da başlaması planlanıyor. Fakat son iki hafta boyunca vaka olmadığı göz önüne alındığında, normalleşmenin son aşaması daha erken başlayabilir.

Yeni Zelanda, virüsü başarılı şekilde bertaraf eden ve İzlanda’nın da içerisinde bulunduğu bir grup ülkeden biri. Fakat gelecek hâlâ belirsiz. Yeni Zelanda’nın son normalleşme aşaması, halen katı sağlık önlemleri içeriyor. Bunlar arasında, ciddi seyahat kısıtlamaları da bulunuyor. Ülkeye sadece Yeni Zelanda vatandaşları alınıyor. Yurtdışı seyahatinden gelen vatandaşlar, kendilerini iki hafta boyunca tecrit etmek zorunda.

Claire Maldarelli/Popular Science. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz