Yenilikçi Piller Sayesinde Uçan Arabalar Ufukta Görünüyor

0
Görüntü: Ehang

Sırt roketleri, robot hizmetçiler ve uçan arabalar, 21. yüzyılın vaatleriydi. Fakat bunun yerine makineleşmiş özerk süpürgeler geldi. Şimdiyse Penn Eyalet Üniversitesi’nde çalışan bilim insanları elektrikli dikey havalanma ve konuş (eVTOL) taşıtlarının gereksinimlerini araştırarak, muhtemel pil kaynaklarını test edip tasarlıyorlar.

Makine Mühendisliği bölüm başkanı ve Elektrokimyasal Motor Merkezi’nin müdürü Chao-Yang Wang, “Bence uçan arabalar bir sürü zaman kazandırma, üretkenliği artırma ve gökyüzü koridorlarını ulaşıma açma potansiyeline sahip” diyor. “Fakat elektrikli dikey havalanma ve iniş taşıtları, piller için çok zorlu teknolojiler.”

Uçan araba pillerinin teknik gereksinimlerini belirleyen araştırmacılar, iki gün önce Joule bülteninde prototip bir pil sunmuşlar.

“Uçan araba pillerinin çok yüksek enerji yoğunluğu barındırması gerekiyor ki havada kalabilin” diyor Wang. “Ayrıca havalanma ve konma sırasında çok yüksek güce ihtiyaç duyuyorlar. Dikey olarak aşağı ve yukarı gitmek için büyük miktarda güç gerekiyor.”

Wang, bu pillerin ayrıca hızlı biçimde tekrar şarj edilmesi gerekeceğini ve bu sayede, kalabalık saatlerde yüksek gelir elde edilebileceğini belirtiyor. Kendisi bu taşıtları sık kalkış ve iniş yapan, hızlı ve sık şekilde yeniden şarj edilen taşıtlar biçiminde görüyor.

“Ticari olarak, bu taşıtların fiyatlarını çıkarması için kalabalık saatlerde günde iki kez olmak üzere 15 kez yolculuk yapmasını bekliyorum” diyor Wang. “İlk kullanımda, muhtemelen üç dört kişi bir şehirden 80 kilometre ötedeki bir havalimanına taşınacak.”

Taşıtın pilleri kaldırıp indirmesi gerekeceğinden, pillerde göz önüne alınması gereken unsurlardan biri de ağırlık. Wang’e göre eVTOL kalkış yaptığında, kısa yolculuklarda ortalama hız saatte 150 km; uzun yolculuklarda ise ortalama 300 km olabilir.

Araştırmacılar yaptıkları deneyde, beş ila on dakika süren 80 kilometrelik bir eVTOL yolculuğuna yeterli gücü sağlayacak kadar yeniden şarj olabilen iki enerji yoğunluklu lityum iyon pilini test etmişler. Bu piller, ömürleri boyunca en az 2.000 defa hızlı şarj olabiliyor.

A’ndrea Elyse Messer/Penn Eyalet Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz