Yetişkin Kurtlar, İnsanlara Tıpkı Köpekler Gibi Bağlanıyor

0
2334

Akıllı çocuk ve kızlar ile süregelen antik ilişkimiz, hiç şüphesiz köpekleri birçok açıdan özel kıldı. Köpekler, bizim evrimimizi de etkiledi; aramızdaki bağ, genlerimizde yazılı.

Fakat köpeklerin en iyi özelliklerinden bazıları, onların vahşi atalarında zaten mevcut olabilirdi; tıpkı biz insanlara derin, kalıcı ve duygusal yönden bağımlı şekilde bağlanma kabiliyetleri gibi…

Macaristan’daki Eötvös Lorand Üniversitesi’nde çalışan bir araştırma takımı, bu düşünceyi test etmek amacıyla insanların yetiştirdiği bozkurtlar (Canis lupus) ile köpeklerin (Canis familiaris) davranışlarını karşılaştırmışlar.

Etolog Rita Lenkei şöyle söylüyor: “Köpekler, tehdit durumunda sahiplerinden koruma bekliyorlar ya da sahipleri orada bulunduğu zaman yeni durumlar karşısında daha sakin oluyorlar. Fakat sahipleri yok iken stres işaretleri gösteriyorlar.” (Etolog: Hayvan davranışlarını doğal çevrelerinde inceleyen hayvanbilimci.)

“Yoğun şekilde sosyalleşmiş yetişkin kurtların, eğiticiye yönelik bu bağlanma davranışının en azından bazı niteliklerini sergileyip sergilemediğini merak ediyorduk.”

Bu tür bir bağlılığın bilimsel ölçütleri arasında; bir bireyi diğerine tercih etmek, tercih edilen birey mevcutken keşif yapacak kadar güvende hissetmek, bu kişiler ayrıldığı zaman stres işaretleri göstermek, yeniden temas kurma girişimleri sergilemek ve yeniden buluşma sırasında yoğun kutlama davranışı bulunuyor.

Yapılan testlerde bozkurtlar, gerçekten de tıpkı köpeklerin yaptığı gibi bu davranışları sergilemişler. Bakıcıları onları tanımadıkları bir yerde bırakınca mızmızlanmış, hızlı hızlı solumuş ve dudaklarını yalamışlar; bunlar stres işaretleri… Tasmalarını, bakıcılarının gizlendiği yerin yönüne doğru çekmişler; yani temas kurmaya çalışmışlar.

“Fakat yabancı kişi ortadan kaybolduğunda, bu davranışlar nadir görüldü” diye açıklıyor etolog Tamas Farago.

Kurtlar ayrıca, bakıcıları orada bulunduğu esnada yeni bölgeyi keşfe çıkarak, insanları yanlarında olduğu zaman kendilerini daha güvende hissettiklerini göstermişler.

Tessa Komonduros/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here