Yıkanabilir Kalp Atışı Algılayıcıları Kıyafetleri Süslüyor

0
311
İşlemeli kumaşta kalp atışı algılayıcıları.

Dikişsiz iliştirilen algılayıcılar.

İşlemeli kumaşta kalp atışı algılayıcıları. Quandt et al.

Nakış genellikle neşeli tasarımlarla kumaşları süslemek için kullanılır, ancak anlaşılıyor ki artık kalp hızını ölçmek için de kullanılacak.

Araştırmacılar, Kraliyet Topluluğu Arayüzü Dergisi’nde yayımlanan yeni bir araştırmaya göre, hızlı bir şekilde üretilebilen ve daha sonra da mevcut kumaşlara dokunabilen, örülebilen veya işlenebilen, giysilerle sorunsuz bir şekilde entegre olan, esnek, giyilebilir ve algılayıcıya dönüşen bir fiber optik malzeme yaptılar.

Ve evet, ayrıca makinede de yıkanabilir – hastane sınıfında bir deterjan kullanacak olsanız bile.

İsviçre Malzeme Bilimi ve Teknolojisi Federal Laboratuvarları, Dübendorf’a (EMPA), araştırmacısı Luciano Boesel, “tıbbi ortaklarımızın ilk talep ettikleri şey buydu,” dedi. Giysilerin yıkanabilir olmasının, hastane ya da rehabilitasyon merkezi gibi insanların yaralanmış ya da hasta olduğu ve diğer hastalıklara yakalanmaya yatkın oldukları bir sağlık kuruluşunda hayati önemi vardır.

Bu özel çalışma aslında, Boasse ve çalışma arkadaşlarının, cilde sürtünen ve sonunda cildi tahriş eden geleneksel algılayıcılar kullanmaktan muzdarip, paraplejik (belden aşağısı felçli) hastalar için sağlık verilerini izleyen algılayıcılar geliştirmekte oldukları, daha büyük bir projenin parçasıdır.

Brit Maike Quandt’ın- makalenin baş yazarı ve EMPA’da araştırmacı- da dahil olduğu grup, yeni tekstil algılayıcılarının hastalara herhangi bir ek rahatsızlık vermeden vücutta olup bitenlerin izlenebileceği yeni bir pencere açmayı ümit ediyorlar.

Quandt, “Bilgileri değerlendirecek ve paraplejik hastaların tedavi planlarını yapacak doktorlara veri sağlayacaktır,” dedi.

Nasıl çalışıyor

İki farklı malzeme (her ikisi de polimer-ardışık malzeme) eritilerek fiber optik bir ipliğe eğirilir. Polimer bir kaplamadır ve içinde uzun mesafelere ışık iletebilen farklı bir fiber optik polimer vardır. Malzemelerin çok dikkatli seçilmesi gerekir. Boesel, “Eritip eğirme için iyi olan malzemeler, genellikle optik fiberler için iyi olmayabilir,” diyor.

Ancak bu özel üretim yöntemiyle çalışmanın belirgin avantajları var. Eritip eğirme, ipliğin malzemelerini eritmeyi, ardından bunları istenen şekil ve ebatta dönüştürmeyi içerir. Bu yöntem dakikada 400 metre iplik üretebilir. Fiber optik iplikler oluşturmanın daha yaygın biçimi, dakikada yaklaşık sadece 30 metre üretebilen bir süreç olan fiber-çizimdir.

Hastanelerin sıkı yıkama rejimine dayanacak kadar dayanıklı olan iplik, artık algılayıcı haline getirilmeye hazırdır.

Araştırmacılar, prototiplerini, genellikle sağlık alanında kullanılan bir kumaş parçasına koydular. İplikteki bükümler, bir LED’den gelen ışığın iplikten çıkmasına ve deriye girmesine izin verdi. O kişinin nabzının üzerinden ışığın yansıması, aynı iplik tipiyle işlenmiş bir detektör tarafından kaydediliyor.

Algılayıcıları, basit bir örme şapkanın alın kısmına da koydular.

Brit Maike Quandt, şapkayı tekstil kalp atışı algılayıcısı ile takmış. Quandt et al

Araştırmacılar, şapkadaki algılayıcı aracılığıyla kalp atış hızını ölçtü ve parmak ucuna takılan geleneksel kalp atışı algılayıcıları ile karşılaştırıldı. Her iki algılayıcının da benzer okumalar yaptığını tespit ettiler.

Sadece doğru değil, aynı zamanda rahat. Sürtünme testlerinde, algılayıcı kuru ve terli cilt örneklerinde sürtündüğünde, tekstil algılayıcının geleneksel olanlara göre daha az sürtünme (en sık şikayet edilen rahatsızlık nedeni) yarattığı bulundu.

Bu algılayıcı uygulaması sadece kalp atışlarına bakıyor, proje dokulardaki oksijen seviyelerini ve basıncını izlemek için olanlar da dahil olmak üzere bütün algılayıcı takımını oluşturma çabası içerisinde. Ve belki de bir gün hastanenin dışına çıkıp egzersiz bile yapabilecekler. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here