Yoga, Fiziksel Tedaviye Alternatif Olabilir mi?

0

Kısa cevap: İleride belki. Şu an için hayır. 

Amerikalılar her yıl yaklaşık 200 milyar dolarlık “sırt ağrısı tedavisi” harcaması yapıyor. İşin kötü yanı bu tedavilerden memnun değiller. Bağımlılık yapan ağrı kesiciler ve fiziksel tedaviler arasına sıkışıp kalmış durumdalar. Sayıları ise azımsanacak kadar az değil: Her 10 Amerikalıdan bir tanesi kronik sırt ağrısından muzdarip.

Son yıllarda artan çalışmalar gösteriyor ki, yoga yapmak sırt ağrısına iyi geliyor. Geçtiğimiz hafta Annals of Internal Medicine dergisinde yayınlanan bir rapora göre sırt ağrısının tedavisi için yogayı seçmek fiziksel tedaviler kadar etkili bir seçim. Bu doktorların hastalarına tedavi yöntemi olarak yogayı bir seçenek olarak sunabilmeleri açısından iyi bir gelişme.

Boston Tıp Merkezi’nde gerçekleştirilen deneyde kronik sırt ağrısına sahip olan 320 hasta üç gruba ayrıldı. Bir gruba ağrı ile nasıl başa çıkabileceğini anlatan çalışmalar ve bültenler verildi. İkinci grup 15 seanslık fizyoterapi tedavisi görürken, üçüncü grup 12 haftalık yoga terapisi gördü.

Yoga sınıfında olanlar belirli birkaç pozisyonun yanında açma germe egzersizleri de gerçekleştirdi. Sonuçlar yoganın fiziksel tedavi kadar etkili olduğunu ortaya çıkardı. Kitap okuyanlar ise… Eh, onlar kısa çöpü seçen gruptu. 12 haftanın sonunda fiziksel tedavi görenler ile yoga sınıfına katılanların ağrıları, eğitici kitap okuyanlara nazaran %21-22 oranında azalmıştı.

Yoga ve fiziksel tedavi arasında deneysel bir fark yok, ancak devlet sigortası yogayı karşılamıyor. Yani ortaya çıkan büyük fark, ücret farkı. Hayır, YouTube videoları izlemeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Çünkü deneyde gerçekleştirilen yoga sınıfı tamamen tıbbi destek ile oluşturuldu. Peki ne yapmalı? Aslında bir yandan tıbbi tedavi alırken, paraya kıyarak, bir yandan da yoga sınıfına katılmak mümkün olabilir. Derin bir nefes alın ve sağlıklı olmanın keyfini çıkarın, paraları mezara götüremeyeceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz