Yüksek Mantar Tüketimi, Kanser Tehlikesinin Azalmasıyla Bağlantılı

1
50
Fotoğraf: Harshal S. Hirve/Unsplash

 

Bir dahaki sefer salata yaptığınızda, salataya mantar eklemeyi de düşünün. Bunun sebebi, Penn Eyalet Üniversitesi’nde yapılan ve geçen ay Advances in Nutrition bülteninde yayımlanan bir çalışmaya göre daha fazla mantar tüketiminin, kanser tehlikesinin azalmasıyla bağlantılı olması.

Araştırmacıların yaptığı sistemli inceleme ve meta analiz çalışmasında, 1966’dan 2020’ye kadar yayımlanan 17 kanser çalışması incelenmiş. 19.500’den fazla kanser hastasından alınan verileri analiz eden araştırmacılar, mantar tüketimi ile kanser tehlikesi arasındaki ilişkiyi araştırmışlar.

Mantarlar vitamin, besin maddesi ve antioksidanlar bakımından zengin. Takımın bulguları, bu süper besinlerin kansere karşı korunmada da fayda sağlayabileceğini gösteriyor. Şitaki, istiridye, maitake ve kral istiridye mantarları beyaz düğme mantardan, kremini mantarından ve portabello mantarından daha yüksek ergotionein amino asidi içerse de; araştırmacılar bu mantarların herhangi bir çeşidini günlük beslenme düzenlerine dahil eden kişilerin daha düşük kanser tehlikesi taşıdığını bulmuşlar. Bulgulara göre günlük 18 gram mantar tüketen bireylerin kanser tehlikesi, mantar tüketmeyen kişilere kıyasla %45 daha düşük.

Penn Eyalet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde epidemiyoloji yüksek lisans öğrencisi olan Cibril M. Ba şöyle aktarıyor: “En fazla ergotionein içeren besin kaynağı mantar. Ergotionein, eşsiz ve güçlü bir antioksidan ile hücre koruyucu. Vücuttaki antioksidanların yeniden ikmal edilmesi, oksidatif strese karşı korunmaya ve kanser tehlikesini düşürmeye yardımcı olabilir.”

Belirli kanserler incelendiğinde, araştırmacılar en güçlü ilişkilerin meme kanserinde görüldüğünü ve düzenli olarak mantar tüketen bireylerde, meme kanseri tehlikesininin önemli oranda düşük görüldüğünü belirtiyorlar. Ba’ya göre bu durumun sebebi, çalışmaların çoğunda diğer kanser biçimlerinin dahil edilmemesi olabilir. Yeni çalışma, mantarların koruyucu etkilerinin gelecekte daha fazla araştırılmasına ve kanseri önleyen daha sağlıklı beslenme düzenlerinin oluşturulmasına yardım edebilir.

Tracy Cox/Penn Eyalet Üniversitesi. Ç: O.

1 YORUM

  1. Mantar turleronden Maitake mantari sifalidir. Uzakdogu dogal tibbinda kullanilir. Iyi bir adaptojen strese karzi bir bariyer gorevi gorur. Deneysel arak kansere , bagisimlik sistemi coktugunde , kronik yorgunluga, yuksek tansiyona karsi iyidir. Turkiye de yetismemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here