‘Yüksek Tansiyon’ Sınıflandırması Değişti. İşte Bilmeniz Gerekenler

0
635

Milyonlarca insana yüksek tansiyon teşhisi konuldu.

Uzmanlar, yüksek tansiyonun ne olduğunu yeniden tanımladılar; bu duruma göre sadece ABD’deki yüksek tansiyonlu insan sayısı onlarca milyon artış göstermek üzere; üstelik bütün bu insanlara, yaşam şekillerini değiştirme konusunda düşünmeye başlamaları tavsiye ediliyor.

Birleşik Devletler’de yüksek tansiyonun tanımı, Amerikan Kalp Birliği ve Amerikan Kardiyoloji Akademisi’nin tavsiyelerinden geliyor ve bu resmî ilkeler 14 yıldır ilk defa önemli şekilde değişiyor.

Yeniden sınıflandırma, sorunu daha erken tespit etme ve ele alma amacını taşıyor. Bu sebeple ABD’deki yüksek tansiyonlu veya hipertansiyonlu yetişkinlerin sayısının 75 milyondan 103 milyona çıkacağın düşünülüyor.

Yeni ilkelerin baş yazarı, hekim Paul K. Whelton “İnsanlara karşı dürüst olmak istiyoruz; eğer halihazırda iki kat tehlike altındaysanız, bundan haberdar olmanız gerekiyor.”

“Bu durum, ilaç tedavisine ihtiyacınız olduğu anlamına gelmiyor ancak, çoğunlukla ilaçsız yaklaşımlar ile tansiyonunuzu düşürmeniz gerektiğini söyleyen bir uyarı işareti niteliği taşıyor.”

Artık yüksek tansiyon sahibi olanlar ile ilaç tedavisine gerek duyanlar arasındaki ayrım önem taşıyor: yeni ilkelerin yazarlarına göre, ABD’deki hipertansiyonlu yetişkinlerin sayısı yüzde 32’den yüzde 46’ya çıkacak olsa da, bu kişilerin sadece ufak bir bölümü tedavi için ilaçlara ihtiyaç duyacak.

Doktorunuzdan yeni bir ilaç almadan tansiyonu düşürme yollarından bazıları, daha fazla egzersiz yapmak, daha sağlıklı bir beslenme düzeni ve daha az alkol tüketmek.

Yüksek tansiyonun yeni tanımı, 130/80 milimetre veya daha yüksek cıva seviyesinden oluşuyor: ilk sayı, kalp kasıldığı zaman ve ikinci sayı da kalp gevşediği zaman kan damarları üzerindeki basıncı temsil ediyor.

Eski yüksek tansiyon seviyesi 140/90 idi ve en azından şimdiki şartlara göre, İngiltere ve Avustralya gibi dünyanın diğer kısımlarında yerinde duruyor.

Uzmanlar, insanların bu düşük sayılarda meydana gelebilen komplikasyonları daha fazla anlamalarını istediklerini söylüyorlar ve ayrıca, doğru okumaları elde etmek amacıyla nitelikli sağlık uzmanlarınca kontrol edilme ihtiyacına vurgu yapıyorlar.

Ayrıca bu önemli bir sorun; her yıl dünya çapında yaklaşık 7.5 milyon insanın yüksek tansiyonun sebep olduğu kalp sorunlarından öldüğü tahmin ediliyor. ABD’de, önlenebilir kalp krizi sebeplerinde sigaradan sonra ikinci konumda yer alıyor.

Yeni ilkelerin yazarları, bunların özellikle genç insanları daha erken bir aşamada, ciddi bir hasar gerçekleşmeden önce teşhis etmede faydalı olmasını umuyorlar.

Bu arada bilim insanları, inip çıkan tansiyonun tehlikeleri hakkında da yeni uyarılar yayınladılar.

ABD Utah’daki Intermountain Tıp Merkezi Kalp Enstitüsü’nden bir takım, sistolik kan basıncındaki değişimlerin (yüksek sayıdaki), sürekli yüksek tansiyon kadar ölümcül olabileceğini buldu.

Bulgular, 2007 ile 2013 yılları arasındaki bir dönemi kapsayan 10.903 hasta kaydına dayanıyor. Araştırmacıların söylediğine göre, üst tansiyon değerindeki okumalar doktor ziyaretleri arasında 30-40 oranında değişiyorsa, bu durum büyük bir tehlike işaretini gösteriyor.

Takım üyesi Brian Clements şöyle söylüyor: “Bu çalışmanın bir sonucu olarak hastalara, tansiyonlarını düzenli şekilde kontrol etmek için yapabilecekleri her şeyi yapmalarını söylüyoruz.”

“Sağlıklı besinler yiyin, düzenli olarak hareket edin ve eğer doktorunuz tansiyonunuz için size ilaç yazdıysa, ilaçlarınızı sürekli aldığınızdan emin olun.”

Yeni yüksek tansiyon ilkeleri hakkında daha fazla şeyi Amerikan Kalp Birliği’nin internet sitesinde bulabilirsiniz.

 

 

 

 

ScienceAlert

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here