Yüksek Tehlike Grubundaki Çocuklarda COVID-19 Belirtileri Ne Kadar Yaygın?

0
24
Fotoğraf: FatCamera/iStock

Yapılan yeni bir çalışmada öne sürüldüğü üzere, zayıflamış bağışıklık sistemleri bulunan çocukların ağır COVID-19 geçirme tehlikesi, yaygın şekilde belirti göstermelerine rağmen daha yüksek değil.

Southampton Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, salgının ilk dalgasını kapsayan 16 haftalık bir dönem boyunca baskılanmış bağışıklığa sahip yaklaşık 1500 çocuk üzerinde gözlemsel bir çalışma yürütmüşler. Bağışıklığı baskılanmış çocuklar, altta yatan sağlık durumları veya gördükleri ilaç tedavisi sebebiyle her yıl grip aşısı olması gereken çocuklar şeklinde tanımlanıyor. Bu çocuklar, ebeveynleri veya vasileri; yaşadıkları herhangi bir belirti, COVID-19 test sonuçları ve salgının gündelik yaşamlarındaki etkisine yönelik bilgi sunmak üzere haftalık anketler doldurmuş.

BMJ Open bülteninde yayımlanan sonuçlar, COVID-19 enfeksiyon belirtilerinin, çocukların birçoğunda yaygın olduğunu gösteriyor: Katılımcıların üçte ikisinden fazlası en az bir belirti yaşadığını bildirirken, üçte biri de eş zamanlı olarak üç veya daha fazla belirti yaşadığını bildirmiş. Belirti geçiren yüz on katılımcı viral PCR testleri olurken, test sonuçları hiçbirinde pozitif çıkmamış.

Southampton Üniversitesi’nde çalışan ve araştırmaya önderlik eden Dr. Hans de Graaf şöyle aktarıyor: “COVID-19’un çalışmaya katılan çocuklar arasındaki yaygınlığından emin olamıyoruz çünkü test sadece ebeveynler kabul ettiği zaman yapıldı ve çocukların, katı koruyucu önlemlere uymaları istenmiş. Fakat enfeksiyonların hafif vaka olduğunu varsayabiliyoruz çünkü yüksek tehlike altındaki bu hastaların hiçbirinde hastanede tedavi gerekmemiş.”

Araştırmacılara göre bağışıklığı baskılanmış çocuklar ya sıkı önlemler sebebiyle korunuyor, ya da tıpkı diğer çocuklarda olduğu gibi COVID-19’dan yetişkinlere kıyasla daha az etkileniyorlar.

Southampton Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here