Yüksek Teknoloji iPhone Oyunları Sporcuların Yardımcı Antrenörü Olacak!

0

Eskrimci Miles Chamley-Watson’ın bir zayıflığı var. Dikkati çok kolay dağılabiliyor. Hızlı seyirli hücum ve savunmalardan oluşan bir sporda saniyelik bir konsantrasyon yokluğu bile göğüs kafesinize bir hançer yemeniz anlamına gelebilir. Neyse ki çözüm için bir uygulama var.

fencing-sport-pierre-selim-flickr

Chamley-Watson’ın resmi sponsoru Red Bull’un işe aldığı uzmanlar, sporcularının inatçı zayıflıklarını tespit ediyor ve bu zayıflıkları çözmek için özgün çözümler buluyor. Chamley-Watson için nörobilimci Leslie Sherlin, bir uygulama üzerinden zihinsel antremanlar geliştirdi. Sherlin, bundan önce büyük-dalga sörfçüleri ve eSports sporcularıyla çalışırken zihinsel bir çalışma, bir nevi bir oyun geliştirmiş. Bu buluşunu Chamley-Watson’ın ihtiyaçlarına göre uyarladı. “Beyniniz siz bir şeye odaklanırken, konsantre olmuşken, kendinizi rahat veya uyuşuk hissederken farklı elektrik sinyal yolları kullanır” diyor Sherlin.

Uygulama, sporcuların odaklanma yeteneklerini düzeltirken bir video oyunu gibi çalışıyor. Chamley-Watson’un beyni de bu benzetmede oyunu kontrol eden konsol oluyor. Sherlin’in ekibi, eskrimcinin beyin dalgalarını konsantrasyon halindeyken ölçtüler. Bu ölçümlere göre de oyunda “wingsuit” giyen ve uçuş halinde olan avatarın hareketlerini tetikleyecek beyin sinyallerini ayarladılar.

Chamley-Watson, oyunu iPad veya iPhone ekranında oynarken sensörlerle donanmış bir kulaklık giyiyor. Odaklanarak oyundaki avatarın uçuşunu kontrol ediyor ve böylece konsantrasyon yetiler artıyor. Genellikle bir şeye odaklanmak bizim bilincimizle kontrol edebildiğimiz bir aktivite değildir, fakat oyundaki avatarı kullanarak Chamkey-Watson’ın dikkat halini daha bilinçli bir şekilde fark edebileceği ve dolayısıyla da daha iyi kontrol edebileceği düşünülüyor. “Oyun benim için herşeyi değiştirdi,” diyor Chamley-Watson. “Eskrim için gereken fiziksel özelliklerin hepsini barındırdığımı düşünüyorum ama zihnen  yardıma ihtiyacım var. İnsanların benim yaptığımın ne olduğunu bildiklerinden bile emin değilim.”

Her sporcunun zayıf noktası odaklanma yetisi değil ve Sherlin ve ekibi de çalışmalarını duruma göre kalibre edebiliyor. Örneğin bir sörfçü, oyunu daha rahat olmak için, bir NBA oyuncusu ise durumsal farkındalığını geliştirmek için kullanabilir. Chamley-Watson Kasparov kadar yoğun bir dikkat yetisine sahip olmaya çalışsa da kendisi tek kelimeyle eskrim sahnesinde dikkat dağıtıcı. Dövmeleri, platinyum saçları ve 1.93 boyuyla New York’lu sporcu, eskrimciler hakkındaki kllişelere uymuyor. 2013’te olağanüstü bir hız ve üstün bir kol menzili ile dünya şampiyonu oldu. Ne zaman saldıracağına karar vermek saldırının kendisi kadar önemli, ve Chamley-Watson hakemden izleyicilere kadar bir çok şeyin dikkatini dağıtabileceğini söylüyor.

Her şeye rağmen Sherlin’e göre Chamley-Watson’ın Rio’da kazanma olasılığı çok yüksek. “Miles’ın tepki verme hızı çok etkileyici,” diyor Sherlin. “Gelen bilgileri çok hızlı bir şekilde işlemden geçirebiliyor ve çok fazla hata yapmıyor.” En azından Chamley-Watson’ın rakipleri, ona yenildikten sonra rahatlamak için kimi arayacaklarını biliyor.


Selin Ovalı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz